گروه آموزشی پایه چهارم شهرستان بردسیر

اهداف و عملکرد گروه آموزشی پایه چهارم ابتدایی شهرستان بردسیر س.ت.(91-90)

بوی پیراهن خونین کسی می آید .

        
   

یوسف، ای گمشده در بی سر وسامانی ها!
این غزل خوانی ها، معرکه گردانی ها


سر بازار شلوغ است،‌ تو تنها ماندی
همه جمع اند، چه شهری، چه بیابانی ها


چیزی از سوره یوسف به عزیزی نرسید
بس که در حق تو کردند مسلمانی ها


همه در دست، ترنجی و از این می رنجی
که به نام تو گرفتند چه مهمانی ها


خواب دیدم که زلیخایم و عاشق شده ام
ای که تعبیر تو پایان پریشانی ها


عشق را عاقبت کار پشیمانی نیست
این چه عشقی است که آورده پشیمانی ها؟


«این چه شمعی است که عالم همه پروانه اوست؟»
این چه پروانه که کرده است پر افشانی ها؟


یوسف گمشده! دنباله این قصه کجاست؟
بشنو از نی که غریب اند نیستانی ها


بوی پیراهن خونین کسی می آید
این خبر را برسانید به کنعانی ها

 

شاعر: مهدی جهاندار

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 2:28  توسط مهدی اسدی  | 

اعلام حکم کمیته انضباطی درباره بازيكنان باشگاه پرسپوليس

شیث 20 ماه و نصرتی 10 ماه محروم شدند

انتقاد شديد رويانيان از فدراسيون فوتبال: احكام بر اساس اصول اخلاقي و شرعي نبوده
سرانجام بعد از گذشت 29 روز از بازی پرسپولیس و داماش حکم کمیته انضباطی در مورد حرکت غیر اخلاقی دو بازیکن پرسپولیس اعلام شد. به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، دیدار دو تیم پرسپولیس و داماش گیلان در حالی مورخ 7/8/90 برگزار شد که از سوی محمد نصرتی و شیث رضایی تخلفاتی صورت گرفت.

بر همین اساس شیث رضایی به مدت 20 ماه از کلیه فعالیت های فوتبالی محروم (4 ماه برای ارتکاب عمل زننده و 16 ماه برای جریحه‌دار نمودن اخلاق عمومی) و به پرداخت 300 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.
محمد نصرتی نیز به مدت 10 ماه از کلیه فعالیت های فوتبالی محروم (4 ماه ارتکاب عمل زننده و 6 ماه برای جریحه دار شدن اخلاق عمومی) و به مبلغ 300 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. ضمن اینکه در احتساب محرومیت‌های فوق، محرومیت ناشی از صدور دستور موقت نیز محاسبه می‌شود.
کمیته انضباطی بروز رفتارها و اعمال مغایر شأن این دو متخلف را ناشی از مسامحه مسوولان باشگاه فرهنگی پرسپولیس دانسته و این باشگاه را به پرداخت 200 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم کرد. نکته جالب در اعلام رای این است که سایت فدراسیون متن رای کمیته انضباطی را روی سایت خود قرار داده است تا شائبه هر گونه دخالت در رای را از بین ببرد. با توجه به این حکم، محمد نصرتی تا 8 شهریور ماه 1391 و شیث رضایی نیز تا 8 تیر سال 1392 محروم خواهند بود!
محمد رويانيان ساعاتي پس از صدور راي كميته انضباطي از فدراسيون فوتبال به شدت انتقاد كرد.به گزارش ايسنا، ‌مديرعامل باشگاه پرسپوليس در انتقاد از راي کميته انضباطي مبني بر جريمه باشگاه به دليل مسامحه گفت: باشگاه پرسپوليس قاطع‌ترين تصميم را در مورد اين بازيکنان اخذ کرد و اگر قرار است جريمه‌اي انجام شود، بايد کميته انضباطي و سازمان ليگ جريمه شوند نه باشگاه پرسپوليس.
رويانيان افزود: متاسفانه کميته انضباطي در گذشته در زمينه تخلفات انجام گرفته در بازي‌ها هيچ گونه برخورد قوي از خود نشان نداده و حالا يک‌باره تحت تاثير جو رسانه‌اي، باشگاه پرسپوليس که قاطع‌ترين تصميم را در زمينه برخورد با بازيکنانش گرفته است متهم به مسامحه کرده و جريمه مي‌کند و من يقين دارم که حکم اين کميته بر اساس اصول شرعي و اخلاقي نبوده و تنها تحت تاثير جو رسانه‌اي اخذ شده است.
وي با انتقاد شديد از زمان اعلام راي کميته انضباطي افزود: اعلام راي کميته انضباطي آن هم در شرايطي که تنها کمتر از شش ساعت به بازي حساس تيم پرسپوليس در جام حذفي باقي مانده، نشانگر چه چيزي است، حالا مي‌خواهند با ضربه زدن به روحيه تيم، قاطعيت خودشان را نشان دهند؟! وي در ادامه گفت‌وگو با سايت پرسپوليس خاطرنشان کرد: اگر در بازي‌هاي گذشته ليگ با بازيکنان متخلف که گاهي در زمين فوتبال از خجالت يکديگر در مي‌آيند يا با در آوردن پوشش خود باعث جريحه‌دار شدن احساسات مي‌شوند، برخورد جدي مي‌شد، آن زمان مي‌توانستيم بگوئيم راي امروز کميته انضباطي قاطع است، ولي وقتي مي‌بينيم عملکرد در اين زمينه‌ها ضعيف بوده، پس معلوم است رسانه‌ها و برخي برنامه‌هاي ورزشي براي کميته انضباطي حکم صادر کرده‌اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 2:24  توسط مهدی اسدی  | 

کدام کیف مدرسه مناسب‌تر است؟

امروز انواع مختلف کیف مدرسه در بازار موجود است که در این میان کوله‌پشتی طرفداران بیشتری دارد.
کیف‌های کوله‌پشتی که در اندازه‌ها ، رنگ‌ها و شکل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شوند امروز بسیار متداول شده و برای دانش‌آموزان در هر سنی مناسبند و اگر به طرز صحیحی استفاده شوند بسیار مفید هستند. بسیاری از کوله‌پشتی‌ها شامل جیب‌های زیادی هستند که به دانش‌آموز کمک می‌کند در حمل کتاب‌ها ،  برگه‌ها و دفترچه‌ها از خانه به مدرسه و به عکس راحت‌تر باشد. در مقایسه با کیف‌های روی شانه‌ای یا کیف‌های دستی ، کوله‌پشتی‌ها بهترند ،  زیرا در واقع وزن کیف توسط ماهیچه‌های قوی‌تری در بدن (یعنی ماهیچه‌های پشت و ماهیچه‌های شکمی)‌ تحمل می‌شود.
وقتی از این نوع کیف‌ها درست استفاده شود، وزن کوله‌پشتی در بدن توزیع می‌شود و دردهای گردن و شانه هنگام استفاده از آنها در مقایسه با کیف‌های دستی یا کیف‌های روی شانه بسیار کمتر خواهد شد.
اگرچه این کیف‌ها بسیار کاربردی و مناسب هستند، اما در صورت سنگینی بیش از حد یا استفاده نادرست، می‌توانند باعث کشش ماهیچه‌ها و مفاصل و درد در ناحیه پشت شوند. در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که به دانش‌آ‌موزان کمک می‌کند تا کیف کوله‌پشتی مناسب تهیه کنند.

مشکلاتی که کوله‌پشتی‌ها می‌توانند ایجاد کنند

اگرچه بسیاری از فاکتورها و عوامل می‌توانند باعث درد در ناحیه پشت شوند (مثل مشارکت بیش از حد در فعالیت‌های ورزشی، وضعیت نامناسب در نشستن و کم‌تحرکی‌های طولانی‌مدت)‌ اما برخی دانش‌آموزان به خاطر این که در تمام طول روز مقدار زیادی کتاب و دفتر با خود حمل می‌کنند، دچار این نوع دردها می‌شوند. بیشتر پزشکان و فیزیوتراپ‌ها پیشنهاد می‌کنند که بچه‌ها نباید باری بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن بدن خود را در کیف گذاشته و حمل کنند.
برای کمک به فهم این مطلب که چقدر یک کیف سنگین می‌تواند روی بدن کودک تاثیر بگذارد، باید به نحوه عملکرد نواحی پشت بدن بپردازیم. ستون فقرات از ۳۳ استخوان تشکیل شده که مهره نامیده می‌شود و بین مهره‌ها، دیسک قرار گرفته است.
وقتی یک شیء سنگین مانند یک کیف کوله‌پشتی پر از کتاب به طور نادرستی روی شانه‌ها قرار می‌گیرد، نیروی وارد شده می‌تواند بچه را به سمت عقب بکشاند. برای جبران، باید کودک به سمت جلو خم شود و این کار باعث می‌شود که ستون فقرات به طور غیرطبیعی به هم فشرده شود. وزن سنگین ممکن است باعث ایجاد درد در نواحی پشت، گردن و شانه در کودک شود.
کودکانی که کوله‌پشتی خود را فقط روی یکی از شانه‌هایشان می‌اندازند (که بسیاری از آنها هم این کار را انجام می‌دهند!) درواقع به یک سمت بدن خود متمایل می‌شوند تا وزن اضافه را جبران کنند. در این حالت آنها درد در ناحیه پشت بدن را تجربه کرده و شانه‌ها و گردنشان کشیده می‌شود.
استفاده نامناسب از کوله‌پشتی می‌‌تواند باعث ‌ایجاد وضعیت نامناسب در فرم بدن شود. دخترها و بچه‌های کوچک‌تر در خطر ناراحتی‌های ناشی از سنگینی کوله‌پشتی‌ها قرار دارند، چرا که حساس‌ترند و حمل بارهای نامتناسب با وزن بدن برایشان زیانبارتر است. همچنین کوله‌پشتی‌ها با بندهای نازک و سفت که در داخل شانه‌ها جای می‌گیرند روی اعصاب و گردش خون تاثیر می‌گذارند. این نوع از بندها می‌توانند باعث سوزش، بی‌حسی و ضعف در بازوها و دست‌ها شوند.
کیف‌های سنگین یا پر تنها باعث دردهای ناحیه پشت بدن نمی‌شوند بلکه معایب دیگری هم دارند. بچه‌هایی که کیف‌های بزرگ حمل می‌کنند اغلب از مقدار فضایی که کیف اشغال می‌کند، آگاه نبوده و هنگام راه رفتن یا دور زدن یا حرکت در جاهای تنگ و باریک مرتب با کیف خود به دیگران ضربه وارد می‌کنند و باعث صدمه زدن به کودکان دیگر می‌شوند. حمل کیف‌های سنگین طریقه راه رفتن یک فرد را تغییر داده و خطر افتادن بویژه در پله‌ها را افزایش می‌دهد.

خرید کیف مناسب

به رغم مشکلات بالقوه‌ای که کوله‌پشتی‌ها دارند، اما در واقع در صورت استفاده درست، یک وسیله عالی برای دانش‌آموزان هستند، اما قبل از این که یک کوله‌پشتی جدید و به روز برای فرزندتان تهیه کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:
ـ هنگام خرید کوله‌پشتی‌ها سعی کنید یک کوله‌پشتی سبک انتخاب کنید که وزن اضافه‌ای را به کودک تحمیل نکند. مثلا اگرچه کیف‌های چرمی خیلی زیبا هستند، اما از کیف‌های سنتی پارچه‌ای سنگین‌ترند.
ـ یک کیف با دو بند پهن انتخاب کنید، زیرا بندهای خیلی نازک به شانه‌ها صدمه می‌زنند.
ـ کیفی را بخرید که روکش نرمی داشته باشد تا نه‌تنها راحتی را افزایش دهد که سایر بچه‌ها را نیز از ضربات ناشی از وسایل تیز موجود در کیف مثل خط‌کش، مداد و کتاب نجات بدهد.
ـ کوله‌پشتی‌هایی که دارای یک بند اضافه در ناحیه کمر هستند، بهترند چون به توزیع وزن در کل بدن کمک بیشتری می‌کنند.
ـ کیف‌هایی که دارای جیب‌های بیشتری هستند نیز در توزیع بیشتر وزن تا حدودی موثرند.
اگرچه کوله‌پشتی‌هایی که دارای چرخ بوده و قابلیت کشیده شدن روی زمین را دارند برای کسانی که بار زیاد و سنگینی در کیف می‌گذارند مناسبند، اما حمل آنها در بالا بردن از پله یا در روزهای برفی سخت است.

استفاده عاقلانه از کوله‌پشتی

برای کمک به کودک خود برای جلوگیری از صدمات ناشی از استفاده از کوله‌پشتی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:
ـ بار کیف را سبک کنید. توصیه شده که نباید وزنی بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن بدن توسط شخص حمل شود. اگر نمی‌دانید ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن فرزندتان چقدر است، ‌از یک ترازو استفاده کنید. (مثلا اگــــر کــودکتان ۳۰ کیلوگرم وزن دارد، وزن ۳ تا ۶‌/۳کیلویی، حداکثر باری است که او می‌تواند در کیف خود حمل کند)‌.
ـ به کودک خود آموزش دهید که هر دو بند کیف را روی ۲ شانه خود قرار دهد و از کیف درست استفاده کند.
کارهای دیگری که می‌توانید در این زمینه انجام دهید عبارتند از:
ـ کودک خود را به استفاده مرتب از میز تحریر و قفسه کتاب‌ها تشویق کنید و اجازه ندهید که تمام طول روز، کتاب‌هایش را در کیفش با خود حمل کند.
ـ‌ از او بخواهید که وسایل غیرضروری را با خود حمل نکند چون وزن کیف را افزایش می‌دهد.
ـ او را تشویق کنید که فقط کتاب‌های مورد نیازش را با خود به مدرسه ببرد نه هرچه کتاب و دفتر دارد.
ـ ‌بلند کردن کوله‌پشتی به روش صحیح می‌تواند از صدمه به کودک جلوگیری کند. کودک باید یاد بگیرد که یک کیف را با هر وزنی، این‌گونه از زمین بردارد: ابتدا زانوهایش را خم کند و سپس کیف را با هر دو دست برداشته و روی شانه‌هایش قرار دهد.
ـ‌ به کودک آموزش دهید که از همه قسمت‌های کوله‌پشتی استفاده کند و وسایل سنگین‌تر مثل کتاب‌ها را در قسمت وسط کیف بگذارد.
اگر می‌بینید که کودکتان کیفش را درست حمل نمی‌کند به او آموزش داده و مضرات استفاده نادرست از کوله‌پشتی را به او توضیح دهید. اگر کودکتان دچار درد در نواحی کمر، پا و دست شده، بهترین کار مشورت با پزشک متخصص است.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:7  توسط مهدی اسدی  | 

امتحان تاریخ و مدنی آبان90

لینک دانلود

بر روی برگه فوق کلیک کنید پس از دانلود در پوشه مدنظرتان آن را ذخیره نمایید .

منبع : http://education52.blogfa.com


+ نوشته شده در  دوشنبه هفتم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:6  توسط مهدی اسدی  | 

سوالات آزمون مستمر علوم - آبان

لینک دانلود

بر روی برگه فوق کلیک کنید پس از دانلود در پوشه مدنظرتان آن را ذخیره نمایید .

منبع : http://education52.blogfa.com

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:34  توسط مهدی اسدی  | 

دكتر آذر اندامي، معلم ابتدايي ، پزشك و پژوهشگر ايراني

دكتر "آذر اندامي" پزشك، محقق و باكتري شناس برجسته ايراني است . نام اين بانوي ايراني بر روي حفره‌اي در سياره زهره به ثبت رسيده است و اينك در بلنداي كهكشان، از گيلان نشان حضور يك بانوي گيلاني در سياره زهره (ونوس) است.
ماهواره اكتشافي ماژلان در سال ‪ ۱۹۹۰‬ميلادي به نقشه‌برداري از سياره زهره ( ناهيد يا ونوس ) اقدام نمود و ‪ ۸۰‬درصد از سطح سياره را بررسي كرد. در اين پژوهش، ناهمواري سطح سياره از نقطه نظر فعاليت‌هاي موسسه "‪" AIU‬ كه از سال ‪ ۱۹۱۹‬تاكنون پيشگام نامگذاري سياره بوده ، نامگذاري نقطه‌هاي موجود در سطح سياره ونوس انجام گرفت و با هماهنگي و تاييد موسسه يادشده، اين نقطه‌ها به نام زنان نامدار جهان ناميده شد.( چون سياره ونوس يا زهره به نام مونث است).
در اين نامگذاري براي حفره‌هايي با قطر كمتر از ‪ ۲۰‬كيلومتر نامهاي عام مونث به صورت موقتي گذاشته شد. افزون بر آن نام حفره‌هايي با قطر بيشتر از ‪ ۲۰‬كيلومتر به صورت نامهاي هميشگي در نظر گرفته شد. به پيشنهاد آژانس فضايي اروپا،حفره‌اي به‌قطر ‪ ۳۰‬كيلومتر درطول جغرافيايي ۲۶ درجه و ۵۵ دقيقه ‬و عرض جغرافيايي ۱۷ درجه و ۴۵ دقيقه ‬سياره ونوس يا زهره به نام"اندامي" نامگذاري شد.
دكتر آذر اندامي، معلم ابتدايي ، پزشك و پژوهشگر ايراني بود كه در كوي "ساغر سازان" رشت متولد شد. او فرزند چهارم و تنها دختر خانواده بود. دوران ابتدايي را در دبستان بانوان زادگاهش با يك سال جهش تحصيلي به پايان رساند.
بار مسئوليت خانواده بيشتر به دوش مادرش بود. آذر هم مادر را در اين كار تنها نگذاشت و براي كمك به او معلم خصوصي خانه توانگران شد و دوزندگي و سوزن دوزي مي‌كرد و با اين حال توانست با تلاش به درس خواندن ادامه دهد. پس از گرفتن مدرك پايان سال نهم آموزش همگاني از دبيرستان فروغ رشت، به سبب علاقه وافري كه به پيشه معلمي داشت به دانشسراي مقدماتي رشت رفت تا بعدها بتواند معلم شود.
در سال ‪ ۱۳۲۴‬از دانشسرا با نمره‌هاي عالي فارغ‌التحصيل شد.اما چون سنش براي استخدام در آموزش و پرورش كم بود، يك سال به طور رايگان در دبستان هاي رشت درس داد و سال بعد يعني ‪ ۱۳۲۵‬به طور رسمي به استخدام آموزش و پرورش در آمد.
علاقه او به ادامه درس دادن سبب شد كه در حين كار بتواند سرانجام در سال ‪ ۱۳۲۹‬ديپلم طبيعي متوسطه آن زمان را بگيرد و در سال ‪ ۱۳۳۱‬دركنكور دانشگاه تهران در رشته پزشكي شركت كند و پذيرفته شود. او در حين درس خواندن و مطالعه در يكي از مدرسه‌هاي جنوب شهر تهران هم درس مي‌داد، چون براي گذراندن زندگي به اين كار نياز داشت. در سال ‪۱۳۳۷‬ گواهي‌نامه دكتراي پزشكي را گرفت و بي‌درنگ به گذراندن دوره تخصصي در رشته زنان و مامايي پرداخت و در عين حال در سازمان حمايت مادران و نوزادان به كار مشغول شد.
پس از پايان دوره تحصيلي از استخدام آموزش و پرورش بيرون آمد و به استخدام وزارت بهداشت آن زمان درآمد و در انستيتو پاستور مشغول به‌كار شد.
خانم دكتر پورمنصور كه در انستيتو پاستور تهران كار مي‌كند درباره او مي‌گويد :"وي ، زن زحمتكش و با اراده‌اي بود. كسي بود كه نه تنها خود را سرافراز كرد ، در اين انستيتو هم يك روز دست از تلاش و پژوهش برنداشت و من زني به پشتكار و همت او نديده‌ام."
درهمين زمان بود كه طرح پژوهشي درزمينه‌باكتري شناسي عفونتهاي بيمارستاني را به انجام رساند و نتيجه آن را در مجله‌هاي معتبر پزشكي چاپ كرد .
در سالهايي كه در ايران و كشورهاي منطقه وبا بسياري را مي‌كشت، دكتر اذر اندامي با واكسن مرغوب، به مبارزه با اين بيماري پرداخت و افزون بر تامين نياز كشور آن را به كشورهاي همسايه روانه كرد وبه همين سبب به معاونت بخش ميكروب شناسي سپس به رياست بخش وبا و ديفتري رسيد و به پاس كارها و تلاش شبانه‌روزي‌اش ، نشان علمي به او اعطا شد.
وي پس از مدتي با بهره گيري از بورس انستيتو پاستور به پاريس رفت و در سال ‪۱۳۴۶‬ گواهي‌نامه ميكروب شناسي دريافت كرد و به ميهن خود بازگشت و دوره تخصصي آزمايشگاه باليني را در دانشگاه تهران گذراند. در سال ‪ ۱۳۵۳‬دانش‌نامه تخصصي علوم باليني را اخذ كرد .
چندين بار به كشورهاي فرانسه و بلژيك سفر كرد و حاصل اين سفرها مقاله‌هاي علمي بود كه در مجله‌هاي معتبر چاپ شد. دكتر اندامي در سال ‪ ۱۳۵۷‬بازنشسته شد. پس از بازنشستگي مسئول آزمايشگاه بيمارستان باهر بود. پس از مدتي در مطب همسر خود در تقاطع خيابان هفت چنار و حسام‌الدين (حسام‌السلطنه) در جنوب شهر به مداواي بيماران زنان و زايمان مشغول شد. در همين سالها بود كه اندك اندك بيماري در وجود او رخنه كرد وبه تومور مغزي دچار شد ، البته مي‌كوشيد ديگران زياد به اين مساله توجه نكنند ، اما اين وضعيت تا آن جا ادامه يافت كه يك روز در مطب، در حين معاينه يك بيمار تعادل خود را از دست داد و به زمين افتاد.
 دكتر آذر اندامي روز بيست و هشتم مردادسال ۱۳۶۳ ‪ بر اثر آمبولي شش ( ريه ) در گذشت .
پيكر اين پزشك عاليقدر را در بهشت زهراي تهران به خاك سپردند. دكتر اندامي نه تنها در پهنه علم پژوهشگري كوشا بود ، بلكه در زندگي خانوادگي خويش هم همسري شايسته و مادري فداكار و نمونه بود. از او سه فرزند به يادگار مانده است. دختر بزرگ او دكتر در فيزيك زمين است كه اكنون در مجله‌هاي فرانسه مقاله هاي پژوهشي منتشر مي‌كند. پس از درگذشت اندامي، دخترش با كوشش و تلاش فراوان توانست نام مادرش را به انجمن بين‌المللي نجوم براي ثبت در سياره زهره پيشنهاد كند و اين انجمن نيز به پاس كارهاي علمي دكتر آذر اندامي آن را پذيرفت و وي نخستين زن ايراني بود كه نامش براي هميشه بر سياره زهره ، ثبت شد.
يادش گرامي باد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:30  توسط مهدی اسدی  | 

تجزیه نور به وسیله منشور

نور خورشید به وسیله منشور تجزیه می شود

یعنی به رنگهای ( بنفش ، نیلی ، آبی ، سبز ، زرد ، نارنجی ، قرمز )تبدیل می شود

 که همان رنگ های رنگین کمان هستند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:28  توسط مهدی اسدی  | 

فـــــرات

این فرات بی وفا خود تشنه ی جانِ من است
مشکِ پاره مرهمِ طفلان عطشانِ من است
من کنارِ علقمه مادر نشسته در برم
هدیه ی دیدارِ‌ مادر اشکِ چشمانِ من است
جان دهم آهسته آهسته کنارِ علقمه
مادرِ پهلو شکسته چون که مهمانِ من است
چون برادر آمده اکنون کنارِ پیکرم
هر دو دستش خون شده از خونِ دستانِ من است
من که با صورت زمین خوردم ز روی مَرکبم
این چنین جان دادنم از لطفِ یزدانِ من است
گر ببیند زینبم این جسمِ صد چاکِ مرا
تا ابد ناله کنان پیوسته گریانِ من است
از سکینه من خجالت می کشم یاربّ مدد
چون که دانم تشنه لب هر دم پریشانِ من است
من که افتادم به خاک و دست من گشته جدا
دشمنم اکنون بدین حالم هراسانِ من است

منبع  :  http://education52.blogfa.com

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:26  توسط مهدی اسدی  | 

آزمون جامع پایه پنجم دبستان آبان 90


به نام ا...        محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است . امام خمینی (ره)    آزمون جامع پایه  پنجم  دبستان        آبان 1390 نام و نام خانوادگی :                                       نام پدر :                                     شعبه    : ردیف فرزندم  □  جلوی پاسخ صحیح را کاملا" سیاه کن .     هر پاسخ صحیح یک امتیاز دارد .       مدت پاسخگویی :  40 دقیقه است . 1 دین اسلام از کدام سرزمین آغاز شد ؟       الف ) ایران  □               ب ) روم □             ج ) عربستان □                  د ) حبشه □ 2 حضرت محمد (ص) در چند سالگی به پیامبری برگزیده شد ؟ الف) 40 سالگی □                ب )25  سالگی □                    ج )63  سالگی □                   د) 20  سالگی □ 3 پیامبر (ص) در کدام جنگ شرکت نداشتند ؟            الف ) بدر □              ب)نهروان  □                  ج) احد □              د) خندق  □ 4 مبدأ تاریخ مسلمانان چیست ؟            الف ) هجرت پیامبر (ص) از مکه به مدینه □                         ب ) روز بعثت پیامبر (ص)                               ج ) هجرت پیامبر(ص) از مدینه به مکه □                                    د ) روز رحلت پیامبر (ص)  □ 5 پس از کشته شدن ابوبکر ، چه کسی خلیفه ی مسلمانان شد ؟ الف ) حضرت علی (ع)  □                       ب ) عمر  □                        ج ) عثمان □                           د ) ابوسفیان □ 6 در زمان کدام خلیفه ، مسلمان به ایران حمله کردند ؟ الف ) حضرت علی (ع)  □                          ب )  ابوبکر □                       ج ) عثمان □                             د ) عمر □ 7 پیامبر اسلام (ص) در ... سالگی و در شهر ......... رحلت فرمودند . الف ) 63 سالگی – مدینه □         ب ) 40 سالگی – مکه □          ج ) 81 سالگی – مدینه □               د ) 40 سالگی – مدینه □ 8 چه کسی حضرت علی (ع) را به شهادت رساند ؟ الف ) معاویه □                           ب ) عمروعاص □                     ج ) ابن ملجم □                     د ) ابوموسی اشعری □ 9 در چه تاریخی مردم به پای صندوق های رأی رفتند ؟ الف ) 12 فروردین 1358 □       ب ) 11  فروردین 1357 □          ج ) 11 فروردین 1358 □            د ) 12 فروردین 1357 □ 10 بالاترین مقام کشور ما کدام است ؟ الف ) رئیس جمهوری □                      ب ) رهبر □                        ج ) رئیس مجلس □                        د ) دولت □ 11 بزرگترین واحد تقسیم کشوری ما چه نام دارد ؟ الف ) روستا □                           ب ) شهر □                          ج  ) شهرستان □                         د ) استان  □ 12 نام مرکز کدام استان با نام آن استان یکی است ؟ الف ) یزد  □                        ب ) فارس □                            ج ) لرستان □                        د ) خراسان رضوی  □ 13 چه محصولاتی از ایران به کشورهای دیگر صادر می شود ؟ الف ) گندم و پسته □                   ب ) خرما و جو □                  ج ) گندم و گل پنبه □                      د ) پسته و خرما  □ 14 چای بیشتر در کجا تولید می شود ؟ الف ) مازندران  □                               ب ) گیلان □                             ج ) گلستان □                     د ) خراسان □ 15 ماشین و ابزار پیشرفته ی کشاورزی در چه کارهایی به انسان کمک نمی کند  ؟ الف ) کاشتن بذر  □                  ب ) کندن علف های هرز □                      ج ) سم پاشی □                      د ) برداشت محصول □ 16 مهمترین منابع گازی ایران چه نام دارد و در کدام استان قرار دارد ؟ الف ) پارس جنوبی – خراسان رضوی□       ب ) آغاجاری – بوشهر□        ج ) پارس جنوبی – بوشهر □     د ) آغاجاری – خوزستان □ 17 مهمترین استان نفت خیز کشور ؛ کدام است ؟ الف ) خوزستان □                        ب ) بوشهر □                         ج ) خراسان رضوی □                        د ) کرمانشاه □ 18 بیشترین صنایع مصرفی کشور در کدام استان هاست ؟ الف ) تهران □                         ب ) کرمان □                        ج ) اصفهان □                       د ) گزینه ی « الف »  و « ج »  □ 19 کدام یک ؛ جزو صنایع مادر نیست   ؟ الف ) ذوب آهن □                       ب ) پترو شیمی □                         ج ) ماشین سازی □                     د ) اتومبیل سازی □ 20 کدام گزینه ترکیب نیست  ؟         الف ) نمک  □            ب ) آلومینیوم  □                ج ) شکر  □                         د ) نفت □ 21 جنبش مولکول ها در کدام ماده از همه کم تر است  ؟ الف ) هوا □                     ب ) مخلوط جوش شیرین و سرکه □                  ج ) مداد □                          د ) آب  □ 22 یک مولکول اکسیژن ؛ عنصر است زیرا .....               الف ) از دو اتم یکسان ساخته شده است . □                                      ب )  از دو نوع اتم ساخته شده است . □                 ج ) از دو مولکول ساخته شده است . □                                             د ) هر مولکولش یک اتم دارد . □ 23 نیروی جاذبه بین مولکول های کدام ماده از همه بیشتر است ؟ الف ) اکسیژن □                      ب ) کتاب □                        ج ) آبلیمو □                      د ) کربن دی اکسید □ 24 در سه لیوان هم شکل ، به مقدار مساوی به ترتیب آب ؛ گلاب و سرکه ی بی رنگ ریخته شده است . از کدام خاصیت ماده برای شناسایی آن ها استفاده می شود ؟         الف ) حجم و بو □            ب ) رنگ و مزه □                   ج ) بو و مزه □               د ) بو و رنگ □ 25 ربایش مولکولی در مایعات چگونه است ؟              الف ) از جامدات بیشتر است . □                               ب ) بیشتر از گاز ها است . □                          ج ) کم تر از گازها است . □                                                         د ) بسیار شدید است . □ 26 اکسید آهن یک ترکیب است . زیرا ...                                الف ) مولکول آن دو اتم دارد . □     ب ) در هوا اکسیژن وجود دارد . □             ج ) مقاومت آن کم است . □              د ) مولکول آن از دو نوع اتم تشکیل شده است . □ 27 در کدام وسیله تکیه گاه در یک سر قرار دارد ؟        الف ) نوشابه بازکن □       ب ) ترازو □       ج ) انبردست □      د ) الاکلنگ □ 28 اگر وزن امین از معین بیشتر باشد ، برای برقراری تعادل ، فاصله معین تا تکیه گاه باید .........                     الف ) زیاد باشد . □       ب ) زیاد باشد و امین به تکیه گاه نزدیک باشد . □                ج ) کم باشد . □                 د ) گزینه ی « الف »  و « ب »  □ 29 کدام یک تغییر فیزیکی نیست   ؟                         الف ) تراشیدن سر مداد □                                       ب ) پاره کردن کاغذ □  ج ) باریدن باران از ابر □                                      د ) ریختن جوش شیرین در سرکه □ 30 مولکول های کدامیک در هوا پخش می شود ؟           الف ) شکر □            ب ) قند □          ج ) عطر □           د ) برگه ی امتحانی □ 31 هم معنی کلمه ی جهل کدام است ؟               الف ) نادانی □                ب ) جهاد □                    ج ) جاهل □                 د ) جهد □ 32 شعر «  مشایخ همه شب دعا خوانده اند                  سحرگاه سجاده افشانده اند »    چند بیت و چند مصراع دارد ؟ الف ) 2 بیت و 1 مصراع □               ب ) 1 بیت و 2 مصراع □              ج ) 8 بیت و 6 مصراع □                  د ) 1 بیت و 4 مصراع □ 33 در جمله ی « ما با تلاش و پشتکار به موفقیت می رسیم . » کدام کلمه فعل است ؟ الف ) ما □                                 ب ) تلاش □                                   ج ) موفقیت □                                د ) می رسیم □ 34 املای کدام کلمه ی مشخص شده  صحیح است ؟ الف ) هدود سه متر □                        ب )  کار بیحوده □                        ج ) شیوع  بیماری □                       د ) حفض بهداشت □ 35 کدام کلمه صفت نیست   ؟          الف ) آسمان □                     ب ) آبی □                          ج ) زیبا  □                         د ) تاریک □ 36 در š چه رقمی بنویسیم که عدد حاصل بر 9 بخش پذیر شود ؟           8š9 الف ) 0  □                     ب ) 1 □                                ج ) 2  □                              د ) 3 □ 37  دو سوم عددی«  70 »  است  . آن عدد کدام است ؟    الف ) 140  □        ب ) 150  □       ج )  105  □         د ) 35  □ 38 کوچکترین عدد 6 رقمی با ارقام « 9 و 0 و 4 و 7 و 0 و 2 » کدام است ؟ الف ) 200479  □        ب ) 204790  □        ج ) 020479  □          د ) 247900  □ 39 عدد « نود میلیارد و نه میلیون و نه » با رقم کدام است ؟ الف )  90090009  □     ب )    9000090009   □      ج ) 90009000009   □      د ) 9090000009  □ 40 در یک کیسه نسبت مهره های آبی و قرمز و سبز مثل  « 2 و 4 و 6 »  است . اگر در این کیسه 240 مهره سبز باشد ؛ تعداد مهره های قرمز چند تاست ؟ الف ) 400 تا □      ب ) 80  تا □           ج ) 160  تا □           د )  120 تا □ تعداد پاسخ های صحیح شما  :                          و  امتیاز شما :                                    است .                                      موفق و پیروز و شاد باشید . عالی خوب متوسط ضعیف 34  تا 40 امتیاز 30 تا 33  امتیاز 20 تا  29  امتیاز کمتر از 19 امتیاز  
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:25  توسط مهدی اسدی  | 

روز شمار دهه اول محرم الحرام

السلام عليك يا ابا عبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك
عليكم مني جميعا سلام الله ابدا مابقيت و بقي الليل و النهار
 و لا جعله الله آخرالعهد مني لزيارتكم
السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين
و علي اصحاب الحسين

روز اول محرم الحرام

آغاز سال (۱۴۳۱ ) قمري
آغاز ايام حسيني
ماجراي شعب ابيطالب عليه السلام
جنگ ذات الرقاع
امام حسين عليه السلام در راه كربلا
قيام مردم مدينه عليه يزيد

روز دوم محرم الحرامورود امام حسين عليه السلام به كربلا
نامه امام حسين عليه السلام براي اهل كوفه

روزسوم محرم الحرام
ورود عمر بن سعد ملعون به كربلا با 4000 نفر.
خریداری بخشی از زمین کربلا به دست امام حسین عليه السلام .

 این زمین ها همان مکانی است که قبر مطهر در آن قرار دارد.

روز چهارم محرم الحرامسخن پراكني عبيداللّه‏ بن زياد ملعون عليه امام حسين عليه‏السلام در مسجد كوفه
فتواي شريح قاضي به قتل امام حسين عليه السلام
آغاز سال 20۱۰ ميلادي

روز پنجم محرم الحرامدعوت ابن زياد از شيث ربعي فرمانده پيادگان عمر سعد ملعون براي جنگ با امام حسين عليه السّلام
اعزام سپاه ابن زياد جهت ممانعت از حركت مردم كوفه براى يارى امام حسين عليه‏السلام

روز ششم محرم الحرام


دعوت حبیب بن مظاهر از طایفه بنی اسد برای یاری امام حسین عليه السلام

روز هفتم محرم الحرام


بستن آب بر امام حسين عليه السلام

روز هشتم محرم الحرام


قحط آب در خيمه هاي حسيني
ملاقات امام حسين عليه السلام با ابن سعد ملعون

روز نهم محرم الحرام


تاسوعاي حسينيمحاصره خيمه ها در كربلا
آمدن امان نامه براي فرزندان ام البنين عليها السلام
درخواست تاخير جنگ از سوي امام حسين عليه السلام تا یک شب دیگر
آمدن لشكر تازه نفس به كربلا به دستور ابن زیاد
خطابه امام حسين عليه السلام براي اصحابش

روز دهم محرم الحرام


عاشوراي حسينيپیوستن حربن یزید ریاحی به اباعبدالله الحسین علیه السلام و شهادت آن جناب رضي الله عنه
شهادت امام حسين عليه السلام و دیگر اصحاب عليهم السلام
غارت اموال حرم حسيني توسط لشكريان ابن زياد.

جدا شدن سرهاي مطهر
به آتش كشيدن خيمه هاي آل الله
فرستادن راس مطهر امام حسين عليه السلام به كوفه در عصر عاشورا توسط خولی ملعون
قتل ابن زياد در عاشورای 67 هـ به فرمان مختار

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:12  توسط مهدی اسدی  | 

بخش پذيري

بخش پذيري يكي از مباحث شيرين رياضي پايه چهارم است.باد گيري اين درس دراستمرار

رياضي پايه هاي بالاتر بسيارمهم است.بخش‌پذیری یک رابطه رياضي میان دو عدد

درست است.

همه ی اعداد بر يک بخش پذير هستند.

قانون تقسيم بر ۲:

عددي بر ۲بخش پذير است که رقم يکانش بر۲ بخش پذير باشد ويا يكان ان زوج باشد. باقي

مانده تقسيم هرعدد بر ۲ صفراست.

مثال- همه ی اعداد زوج بر  ۲بخش پذیر هستند.

قانون تقسيم بر ۳:

عددي بر ۳ بخش پذير است که مجموع ارقامش بر۳بخش پذير باشد. مثلجمع ارقام۷و۸كه

عدد۱۵مي شود ( می توانم مجددا ارقام ۱۵ رانیزباهم جمع نمود)که می شود۶ (البته این

راه برای زمانی که جواب جمع عددی بزرگ شود).پس عدد  ۱۵و۶ بر۳ بخش پذير است.

وباقي مانده ی تقسيم هرعددبر ۳ ،صفر است.

مثال- مجموع رقم های عدد ۷۵۱۲ برابر ۱۵ است و ۱۵ بر ۳ بخش پذیر می باشد،واگر

۵و ۱را با هم جمع كنيم ، برابر۶مي شود،و ۶بر ۳ بخش پذیر می باشد.پس:عدد۷۵۱۲

بر۳بخش پذیر است.

قانون تقسيم بر۴ :

الف) عددي بر۴ قابل قسمت است که دو رقم سمت راست آن بر۴ قابل قسمت باشد. باقي مانده

تقسيم هر عدد بر ۴ مساوي باصفر است.

مثال- عدد ۵۲۸۴ بر ۴ بخش پذیر است. زیرا ۸۴ بر ۴ بخش پذیر است.

ب)عددی بر۴ بخش پذیر است که رقم یکان به اضافه ی ۲برابر رقم دهگان آن بر ۴ بخش پذیر باشد.

مثال- عدد ۱۵۶۸ بر ۴ بخش پذیر است. زیرا ۲۰ = ۸+ ۶ × ۲ و ۲۰ بر۴ بخش پذیر می باشد.

قانون تقسيم بر 5 :  

عددي بر۵بخش پذير است که رقم يکانش بر۵ بخش پذير باشد.(۰يا ۵  باشد)باقي مانده تقسيم

هرعدد بر۵ صفر است.

مثال- اعداد ۶۵،  ۲۴۰ و ۸۰۰  بر۵ بخش پذیر هستند.

قانون تقسيم بر ۶ :

عددی بر ۶ بخش پذیر است که  بر۲ و بخش پذیر باشد.(قانون تقسيم ۲ و ۳ رادارا باشد.)زيرا:

( ۳ × ۲= ۶)يعني عدد ۶از حاصل ضرب ۳و ۲به دست مي آيد.

مثال- عدد ۱۳۲ هم بر ۲ و هم بر ۳ بخش پذیراست. پس بر۶ نیز بخش پذیر است.

قانون تقسيم بر 7 :

عددی بر ۷ بخش پذیر است که اگر ۲ برابر رقم یکان آن را از عددی که از حذف یکان به دست آمده

کم کنیم، عددحاصل بر۷ بخش پذیر باشد.(در صورت لزوم این عمل را چندین بار تکرار می کنیم

تا به نتیجه برسیم.)

مثال- عدد ۵۱۹۴ بر ۷ بخش پذیر است. زیرا:          

( ۸ = ۲ × ۴)                            ۵۱۹۴

                                                                         ( ۲= ۲×۱)             ۱۱ ۵  = ۸۵۱۹

                                                                                          ۴۹ = ۲- ۵۱

۴۹ مضربی از ۷ است. بنابراین۵۱۹۴ بر ۷ بخش پذیر است.

قانون تقسيم بر۸ :

الف) عددي بر۸ قابل قسمت است که سه رقم سمت راست آن بر ۸ قابل قسمت باشد.

مثال- اعداد ۴۵۰۰۰ و۷۰۶۵۶ بر 8 بخش پذیرهستند. زیرا سه رقم سمت راست آن ها یعنی صفر و۶۵۶

بر ۸ بخش پذیرهستند.

ب) عددی به۸ بخش پذیر است که ۲برابررقم دهگان به اضافه ی ۴ برابر رقم صدگان آن بر ۸ بخش پذیر

باشد.

مثال- عدد ۶۵۳۲۱ بر ۸ بخش پذیر است. زیرا 1۶ = ۲ × ۲ + ۳× ۴ و ۱۶ بر۸ بخش پذیر می باشد.

قاعده تقسيم بر۹ :

عددي بر ۹ بخش پذيراست که مجموع ارقامش بر۹بخش پذير باشد. باقي مانده تقسيم عدد بر۹ همان

باقي مانده تقسيم مجموع ارقام آن عدد بر۹ است.

مثال- عدد ۵۱۴۸ بر ۹بخش پذیراست. زیرا مجموع رقم های آن یعنی ۱۸ بر ۹ بخش پذیر است.

قانون تقسيم بر ۱0 :

 عددی بر ۱۰ بخش پذیر است که رقم یکان آن صفر باشد.

مثال- اعداد۰ ۷ ، ۱۲۰۰ و  ۸ ۱۰  بر ۱۰ بخش پذیر هستند.

قانون تقسيم بر ۱۱ :

عددی بر ۱۱بخش پذیر است که اگر ارقام آن را یکی در میان به دو دسته تقسیم کنیم و مجموع ارقام

هر دسته را به دست آوریم و سپس دو عدد به دست آمده را از هم کم کنیم عدد حاصل بر ۱۱ بخش

پذیر باشد.

مثال-عدد ۰۳۱۲ ۵۲۴بر ۱۱ بخش پذیر است زیرا:

۱۴ = ۲+ ۳ + ۴ + ۵

۳ = ۱ +۰ + ۲

۱۱ = ۳ - ۱۴

قانون تقسيم بر ۱۲ :

عددی بر ۱۲ بخش پذیر است که بر ۳ و ۴ بخش پذیر باشد.

مثال- اعداد ۷۲ و  ۱۲۰  و ۴۸ ۰ بر ۱۲ بخش پذیر هستند.

قانون تقسيم بر ۱۳ :

عددی بر ۱۳بخش پذیر است که اگر ۴ برابر رقم یکان آن را با عددی که از حذف یکان به دست آمده جمع

کنیم، حاصل بر ۱۳ بخش پذیرباشد. (در صورت لزوم این عمل را چندین بار تکرار می کنیم تا به نتیجه

برسیم.)

مثال- عدد ۲۴۷ بر ۱۳ بخش پذیر است. زیرا:

         ( ۲۸ = ۷× ۴)                             ۲۴۷

( ۸ = ۲× ۴)               ۵۲ = ۲۸ + ۲۴

۱۳ = ۸ + ۵

قانون تقسيم بر ۱۴ :

عددی بر ۱۴ بخش پذیر است که   بر ۲ و ۷ بخش پذیر باشد. ( ۷ × ۲=  ۱۴)

مثال- عدد ۳ ۵۴ ۲ هم بر ۲ وهم بر۷ بخش پذیر است. پس بر ۱۴ نیز بخش پذیر است.

قانون تقسيم بر ۱۵ :

عددی بر ۱۵ بخش پذیر است که بر 3 و ۵ بخش پذیر باشد. ( ۵ × ۳ = ۱۵)

مثال- عدد ۴۳۵۰ هم بر 3 و هم بر ۵ بخش پذیر است. پس بر ۴۳۵۰ نیز بخش پذیر است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:10  توسط مهدی اسدی  | 

نمونه سئوال هدیه های آسمان

1 – اگر پدر و مادر از نیازهای ما با خبر نمی شدندچه می شد ؟ 2 – اگر در زمان کودکی نمی توانستیم گریه کنیم یا بخندیم چه اتفاقی می افتاد ؟ 3 – فکر می کنید که چگونه خداوند به بچه خرگوش ها کمک خواهد کرد ؟ 4 – چرا مادر موسی هنگام به آب انداختن او نگران اما امیدوار بود ؟ 5 – چرا فرعون می خواست که موسی ( ع) (نوزاد ) را بکشد ؟ 6 - آسیه که بود ؟ چگونه زنی بود ؟ 7 – چگونه موسی در آغوش مادرش رشد کرد ؟ 8 – ربنا علیک توکلنا یعنی چه ؟ 9 – نماز جماعت چه خوبی هایی دارد ؟ 10 – نماز جماعت چگونه خوانده می شود و تفاوت آن با نماز فرادی چیست ؟ 11 – مصطفی در نامه اش به خالد چه چیزهایی می نویسد ؟ ============================================================ 12 – اولین مسجد مسلمانان ......... نام دارد که به دست پیامبر و یارانش ساخته شد . 13 – آرامگاه پیامبر در................ در شهر ........................ است . 13 - کعبه قبله ی مسلمانان در میان ................... در شهر ................. قرار دارد . 14 – مسجد معروف ................... در شهر بیت المقدس در کشور ....................... قرار دارد . ============================================================= 15- نماز آیات را چگونه می خوانیم ؟ 16 – چه وقت هایی خواندن نماز آیات برمسلمانان واجب می شود ؟ 17 – نماز آیات چند رکعت و چند رکوع دارد ؟ 18 – نام چند مسجد مهم مسلمانان را بنویسید .
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:9  توسط مهدی اسدی  | 

آزمون جامع پایه چهارم دبستان آبان 90

v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);} Normal 0 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} table.MsoTableGrid {mso-style-name:"Table Grid"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; border:solid windowtext 1.0pt; mso-border-alt:solid windowtext .5pt; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-border-insideh:.5pt solid windowtext; mso-border-insidev:.5pt solid windowtext; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; text-align:left; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";}
به نام ا...        محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است . امام خمینی (ره)    آزمون جامع پایه چهارم دبستان   آبان 1390 نام و نام خانوادگی :                                                                          نام پدر :                                                          شعبه    : ردیف در مربع جلوی پاسخ صحیح علامت (*)  بگذارید . 1 مهم ترین  و بیشترین حجم سلول به ترتیب کدام است ؟ الف) سیتو پلاسم –   پوسته □        ب ) هسته – سیتو پلاسم  □           ج ) پوسته  -  سیتو پلاسم   □         د )   سیتو پلاسم – هسته    □ 2 گیاهان در عمل غذاسازی ؛ گاز ..........  را از محیط می گیرند و گاز ..........  را به محیط پس می دهند  . الف ) اکسیژن – اکسیژن   □       ب )  اکسیژن – کربن دی اکسید□      ج ) کربن دی اکسید – کربن دی اکسید □      د) کربن دی اکسید – اکسیژن 3 کدام محصول در مناطق گرم کشورمان پرورش می یابد ؟    الف ) برنج  □            ب ) خرما  □       ج )   پنبه   □               د )   گردو   □ 4 اولین و آخرین مراحل کار کشاورزی چیست ؟            الف ) شخم زدن – مبارزه با آفات □ ب ) کاشت دانه – کاشت محصول  □        ج ) شخم زدن – برداشت محصول □          د ) کاشت دانه – کندن علف های هرز □ 5 کرم داخل گیلاس در کدام مرحله از زندگی قرار دارد ؟ الف ) حشره بالغ  □                  ب ) پیله □                 ج ) نوزاد حشره  □                 د ) تخم  حشره □ 6 اولین ابزارهای ساخته شده ی دست انسان از چه جنسی بودند ؟ الف ) سنگی □       ب ) شیشه ای □       ج ) فلزی □          د ) گلی □ 7 اولین دانه های کاشته شده چه نام داشتند ؟ الف ) گندم و لوبیا □                    ب ) عدس و نخود  □                   ج ) گردو و بادام  □                     د ) گندم و جو  □ 8 روستاها چه زمانی به وجود آمدند ؟                           الف ) وقتی انسان فهمید که دیگر نمی تواند در غارها زندگی کند . □ ب ) زمانی که انسان فهمید مراقبت از زمین های کشاورزی به تنهایی  ممکن نیست . □ ج ) وقتی انسان آتش را کشف کرد .   □                               د ) گزینه های  ( ب  )  و  (  ج )   □ 9 انسان نخستین از آتشی که در اثر رعد و برق به وجود می آمد؛ .....  الف ) می ترسید □                  ب ) خوشحال می شد  □             ج ) گرم می شد  □           د ) ظروف سفالی می پخت  □ 10 انسان نخستین برای در امان ماندن از حمله حیوانات کجا می خوابید ؟ الف ) لای علف ها □                   ب ) بالای درختان □                  ج ) در چادر  □                 د ) کنار مزرعه ها □ 11 دین اسلام به کدام مورد اهمیت زیادی داده است ؟ الف ) مسجد   □                    ب )   قانون  □                    ج ) کشاورزی  □                   د ) خانواده  □ 12 خانواده چگونه به وجود می آید ؟ الف ) با خرید خانه □                   ب ) با ازدواج زن و مرد □               ج ) با تولد بچه □              د )  با خرید ماشین  □ 13 شغل بیش تر زنان در روستاها کدام مورد نیست   ؟ الف ) کار در مزرعه □                    ب ) دوشیدن شیر □                      ج ) بافتن قالی  □                   د ) کار در کارخانه □ 14 برای رفع نیازهای ما ................  نقش مهمی دارد . الف ) دوستان  □                          ب ) مدرسه   □                            ج ) خانواده □                           د )  کتاب  □ 15 چگونه تعداد افراد خانواده بیشتر می شود ؟ الف ) با آمدن مهمان □                   ب ) با تولد فرزند□             ج ) با آمدن مادر بزرگ □                  د ) همه ی موارد □ 16 جنس عقربه قطب نما از چیست ؟             الف ) آهن □            ب ) پلاستیک □                 ج ) شیشه  □                 د )  آهن ربا □ 17 شهرها و روستاها بیش تر در کجاها به وجود آمده اند ؟ الف ) مزارع □                  ب ) کوه ها □                  ج ) کوهپایه ها □                   د ) بالا ترین نقطه ی کوه □ 18 رشته کوه بسیار بلندی که در شمال ایران کشیده شده است چه نام دارد ؟ الف ) البرز □                    ب ) سهند □                           ج ) زاگرس  □                           د ) سبلان □ 19 دو قله بلند زاگرس کدامند ؟ الف ) سبلان و دنا □             ب ) علم کوه و زرد کوه  □                  ج ) دنا و زردکوه □                   د ) سهند و دماوند □ 20 شکلی که زمین یا قسمتی از آن را نشان می دهد کدام است ؟ الف ) کره جغرافیایی □                     ب ) کره ی زمین  □                      ج ) عکس  □                       د ) نقشه 21 مخالف کلمه ی « صرفه جویی » کدام است ؟ الف ) اسراف  □                          ب ) مصرف   □                    ج ) تصرف  □                    د ) سرفه □ 22 هم خانواده کلمه ی « درس » کدام کلمه  نیست ؟ الف ) مدرسه □                       ب ) تدریس □                       ج )  سرد  □                      د ) دروس 23 در جمله ی « خدایا حسین را به کربلا ببر . » کدام کلمه منادا است ؟ الف ) خدا □                          ب ) حسین □                           ج ) کربلا  □                      د ) هیچکدام □ 24 به کدام کلمه می توان « تر » اضافه کرد ؟             الف ) کبوتر □             ب ) سریع □               ج ) پرواز □                    د ) کرد □ 25 جمع کلمه « طفل » کدام است ؟          الف ) طفولیت □                     ب ) طفلات □                     ج ) اطفال  □           د )  هر سه مورد □ 26 شکل مقابل چند نیم خط و چند پاره خط دارد ؟ الف ) 6 پاره خط و 2 نیم خط □                           ب) 3  پاره خط و 8 نیم خط □ ج ) 6 پاره خط و 8 نیم خط □                               د ) 3 پاره خط و 2 نیم خط □ 27 عدد « چهارصد هزار و نود » با رقم کدام است ؟ الف ) 400090  □                     ب ) 40090  □                            ج ) 40000090  □                    د ) 4000090  □ 28 باقیمانده تفریق مقابل کدام است ؟                           □  =  82509 -   1000000 الف ) 917491   □                         ب ) 182509 □                         ج ) 17491  □                           د ) 28501  □ 29 بزرگ ترین و کوچک ترین عدد چهار رقمی با ارقام « 9 و 4 و 0 و 8 » از راست  به چپ کدامند ؟ الف ) 9840 – 0489  □                 ب ) 9840 – 4098  □                       ج ) 9840 – 4089  □            د ) 9480 -  8049 □ 30 طبقه ی هزارها در عدد «  8920  » کدام است ؟           الف ) 892  □             ب ) 920 □                   ج ) 8  □              د ) 89  □ 31 در مربع چه علامتی باید گذاشت ؟                                                                                                                 زاویه قائمه   □   زاویه باز الف )  =   □                           ب )  >   □                           ج ) <  □                            د )  +  □ 32 از بین اعداد « 870985  و  780958 و 980587 و 98058  » بزرگترین عدد کدام است ؟ الف ) 870985  □                        ب )  780958 □                       ج ) 98058  □                       د ) 980587 □ 33 عدد «  500042   » با حروف کدام است ؟ الف ) پنج هزار و چهل و دو □                ب ) پنج میلیون و چهل و دو □            ج ) پانصد هزار و چهل و دو □            د ) هیچکدام □ 34 او کیست که به همه موجودات توجه دارد و به آنها یاری می رساند ؟ الف ) پدر □                           ب ) مادر □                                  ج ) آهوی مادر □                         خدای مهربان □ 35 کدام پیامبر را در کودکی درون صندوقچه روی آب گذاشتند ؟ الف ) حضرت موسی (ع) □                     ب ) حضرت ابراهیم (ع) □                     ج ) حضرت عیسی (ع) □       د ) حضرت یونس (ع) □ 36 همسر فرعون و یکی از بهترین زنان عالم کیست ؟      الف ) هاجر □           ب ) سمیه □           ج ) آسیه  □        د ) زینب  □ 37 اولین مسجدی که پیامبر و یارانش ساختند چه نام داشت و کجا بود  ؟ الف ) مسجدالنبی در مدینه □            ب )  مسجد قبا در مدینه   □          ج ) مسجدالحرام در مکه □         د ) مسجد قبا در مکه □ 38 آرامگاه حضرت محمد (ص) در کدام مسجد است ؟      الف ) مسجدالحرام □    ب ) مسجدالنبی □    ج ) جمکران □    د ) مسجد کوفه □ 39 به زنی به غیر از مادر که به کودک شیر دهد ........ می گویند . الف )  دایه  □                           ب ) مادر بزرگ   □                                 ج )  کنیز  □                          د ) هیچکدام □ 40 در نماز جماعت صف نماز گزاران مانند صف ... است . الف ) صف پیامبران □                    ب ) صف امامان  □                    ج )  صف فرشتگان  □                    د ) صف سربازان □ عالی خوب متوسط نیاز به تلاش بیشتر 38  تا  40 34  تا  38 28   تا   34 کمتر از 28 تعداد پاسخ صحیح :                                                                                                                                                                  می باشد .                                                                                                                                                                                                                                                             موفق و پیروز و شاد باشید .
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:1  توسط مهدی اسدی  | 

آیا میدانید ؟

 
آیا میدانید: دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید می‌کند ؟

آیا میدانید: عمر پرزهای چشایی انسان از ۷ تا ۱۰ روز است؟
آیا میدانید: بدن انسان پنجاه هزار کیلومتر رشته عصبی دارد ؟

آیا میدانید: تنها قسمت بدن که خون ندارد قرنیه چشم است ؟


آیا میدانید: ورزش کردن در گرما به کاهش اشتها کمک می‌کند ؟


آیا میدانید: هر تار موی انسان میتواند تا وزن ۱۰۰ گرم رشد کند ؟


آیا میدانید: هر چروک ایجاد شده در ابرو نتیجه ۲۰۰۰۰۰ اخم است؟


آیا میدانید: استرس تا ۵ برابر سیستم ایمینی بدن را پایین می آورد ؟


آیا میدانید: دندان تنها بخش از بدن انسان است که ترمیم نمی شود ؟


آیا میدانید: طول رگهای بدن انسان پانصد و شصت هزار کیلومتر است ؟


آیا میدانید:  ضریب هوشی انسان های معمولی بین ۸۵ تا ۱۰۵ است ؟


آیا میدانید: در طول یک سال، قلب یک انسان عادی ۴۰ میلیون بار می تپد؟


آیا میدانید: در تمام انسانهای کره زمین ۹۹۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد ؟


آیا میدانید: اولین دوقلوهای آزمایشگاهی اولین بار در سال ۱۹۸۱ به دنیا آمدند ؟


آیا میدانید: در یک سانتی متر پوست شما ۱۲ متر عصب و ۴ متر رگ و مویرگ است؟


آیا میدانید: اگر تمام رگهای خونی را در یک خط بگذاریم تقریبا ۹۷۰۰۰ کیلومتر میشود ؟


آیا میدانید: بدن یک انسان در طول عمرش به طور متوسط ۱۳۰۰ لیتر عرق تولید میکند ؟


آیا میدانید: کره زمین از ۱۰۲ عنصر بوجود آمده و این ۱۰۲ عنصر در بدن انسان وجود دارد ؟


آیا میدانید: لایه بیرونی پوست انسان هر ۲ هفته یکبار با سلولهای جدید تعویض میشود ؟


آیا میدانید: محققان اخیراً به این نتیجه رسیده اند که کلیه انسان ۵۰۰ عملکرد متفاوت دارد ؟


آیا میدانید: ساختمان عملکرد دست وال، سگ، پرندگان (بال ها) و انسان دقیقاً مشابه است ؟


آیا میدانید: معده شما هر دو هفته ۱بار ماده مخاطی جدید ترشح میکند در غیر اینصورت خودش را هضم خواهد کرد ؟


آیا میدانید: در طول زمانی که این جمله را می خوانید حدود ۵۰ هزار سلول بدنتان میمیرد و سلول های جدید جایگزین آن می شود؟


آیا میدانید: در طـول یـک ساعت قلب شما آنقدر سخت کار می کند کـه مــی تـــوانــد انرژی حمل یک جسم یک تنی به اندازه یک کیلومتر از سطح زمین را تامین کند ؟


آیا میدانید: اگر بدن شما خشک و یخ زده شود ۱۰% به وزن آن اضافه خواهد شد که این مقدار وزن اضافی را مایکرو ارگانیسم هایی که بر روی بدن قرار دارند، تشکیل می دهند ؟


آیا میدانید: زمانیکه گوشت و شیر را با هم می خورید، بدن به هیچ وجه کلسیم شیر را جذب نمی کند و بهتر است میان مصرف گوشت و شیر حداقل ۲ ساعت فاصله باشد ؟


آیا میدانید: ما یک داروخانه کامل در بدن خود داریم و می توانیم هر دارویی را در بدن خود تولید کنیم ؟


آیا میدانید: شبکه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد که مسئولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد ؟


آیا میدانید: چشم انسان حدود ۱۳۵ میلیون سلول بینایی دارد که معادل یک دوربین ۱۳۵ مگاپیکسل عمل می کند ؟


آیا میدانید: چشم سالم انسان میتواند ده میلیون رنگ را مختلف را ببیند و آنها را از یکدیگر تمیز دهد ؟


آیا میدانید: کالبد شکافی انسانهای جدید بسیار بیشتر از انسانهای قدیمی طول میکشد ؟


آیا میدانید: قلب انسان هنگام تپیدن میان دو تپش استراحت میکند این یعنی اگر فرد ۷۰ سال عمر کرده باشد قلبش به اندازه ۴۰ سال استراحت کرده است ؟


آیا میدانید:مغز یک انسان در طول یک روز بیشتر از تمام تلفن های جهان به سلول ها پیام عصبی می فرستد ؟


آیا میدانید :  پیام های عصبی با سرعتی برابر با ۱۷۰ مایل در ساعت به مغز رسیده و از مغز به سلول های عصبی می رسند ؟


آیا میدانید :  خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند، بیست و پنج درصد بیشتر از دیگران است ؟


آیا میدانید :  بدن ما به طور مداوم خود را ترمیم می کند هر سه ماه یکبار بافت استخوانی به طور کامل تعویض می شود و هر ماه پوست جدید رشد می کند به راحتی می توانیم فرآیند پیری را به تاخیر بیندازیم ؟


آیا میدانید :  بدن یک انسان معمولی به اندازه کافی شامل: سولفور برای کشتن تمام شپش های بدن یک سگ، کربن برای ساخت ۹۰۰ مداد،پتاسیم برای آتش زدن یک توپ فوتبال،
چربی برای ساختن ۷ قالب صابون، فسفر برای درست کردن سر ۲۲۰۰ کبریت و آب برای پر کردن ۱۰ تنگ را دارد ؟

آیا میدانید :  پیشانی انسان مرکز دمای انسان است یعنی اگر شما دمای پیشانیتان را تغییر دهید دمای بدنتان هم به همان انداره تغییر میکند این یکی از دلایلی است که وقتی ما می خواهیم ببینیم که آیا تب داریم یا نه دستمان را روی پیشانی میگذاریم ؟

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:9  توسط مهدی اسدی  | 

املای آدرسی

در این املا کتاب جلوی دانش آموز یا گروه دانش آموزان باز است. با توجه به آدرسی که معلم می دهد فرد یا گروه باید آن کلمه را پیدا کند و در دفتر یا برگه خود بنویسد. آدرسی که معلم می دهد به این گونه است که فاصله بین خطوط متن به عنوان خیابان در نظر گرفته می شود و و فاصله بین کلمات نیز به عنوان کوچه و کلمات نیز به عنوان منزل. کلماتی که در جمله نقش اسم دارند نیز به نام خودشان در نظر گرفته می شوند. مثلا اگر کلمات کوه و اسفنج در جمله ای قرار داشتند آن نشانی به این صورت می آید :"خیابان چهارم، کوچه چهارم، دست راست بعذ از کوه یا قبل از اسفنج."

اگر در متن کلمه مواظبت یا ترش یا... در خط سوم قرار داشته باشد با توجه به قرار گرفتن در متن، هم از خیابان دوم و هم از خیابان سوم می توان آدرس داد .

اجرای این فعالیت هیجانی وصف نشدنی بین فراگیران ایجاد می کند.

منبع: رشد آموزش ابتدایی، مهرماه

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:4  توسط مهدی اسدی  | 

سوالات ومفاهیم درس هدیه آسمانی کلاس پنجم ابتدایی

                                                درس اول

1-      موضوع شعر درس درباره تو مربوط به کیست؟

2-      اگر خدا نباشد آن وقت..........

3-      من خدای بزرگ رادوست دارم چون.......

4-      من به پروردگار بزرگ علاقه مند م زیرا...........

5-      چند  صفت خداوند را نام ببر؟

6-      ای خدای مهربان از تو سپاسگزارم که..................

                                            درس دوم

1-      شناخت نعمت های خداوند ونیاز به او درهمه حال؟

2-      چرا حضرت یعقوب به خاطر یوسف خداوند راسپاس می گفت؟

3-      چرا برادران یوسف به او حسودی می کردند؟

4-      برادران یوسف چرا اورا درچاه انداختند؟

5-       حضرت یعقوب چگونه خود را آرامش می داد؟

6-      آیا  حضرت یوسف درچاه تنها بود؟

7-      یوسف درچاه با خداوند چه می گفت؟

8-      شما درموقع گرفتاری چه می کنید؟

9-      رضا زاده چگونه از خداوند کمک می گرفت؟

10-  رزمندگان اسلام دردفاع از سلام  ازچه کسی مدد می گرفتند؟

11-  حضرت یونس درشکم نهنگ با خدا چه می گفت ؟

12-  حضرت نوح وزکریا از خدا چه درخواستی داشتند؟

                                                  درس سوم

1-      چه کسی بیشتر از همه سزاوار پرستش وشکر گزاری است ؟

2-      خداوند درچه چیزهایی بی مانند است ؟

3-      تــوحید یعنی چه؟

4-      معنای سوره توحید رابگو ؟

5-       معنی لم یلد ولم یولد یعنی چه؟

6-      باکلمات زیر خدا راستایش کن پروردگار؛ مهربان؛ دوست ، صمیمی، بخشنده؛ آرزو

7-      الحمدلله رب العلمین یعنی چه؟

8-      صفاتی که در درس درباره خداوند آمده است بگو؟

درس چهارم

1-      میوه ها وغذاها از کجا برای حضرت مریم آمده بود؟

2-      حضرت مریم مادر کدام پیامبر بود؟

3-      کدام پیامبر درگهواره سخن گفت؟

4-      حضرت عیسی از کدام کتاب آسمانی قبل از خود سخن گفت؟

5-      حضرت عیسی آمدن کدام پیا مبر را خبر داده است؟

6-      چرا حضرت عیسی  برای  رساندن  پیام خود از جایی به جای دیگر می رفت؟

7-      کدام پیامبر به عنوان یکی از یاران حضرت مهدی عج خواهد بود؟

8-      حضرت مریم وحضرت عیسی چگونه انسان هایی بودند؟

                                                                               

درس پنجم


      1- مسلمانان برای دوری از آ زار بت پرستان به کجا هجرت کردند؟

     2- پادشاه حبشه چه دینی داشت؟

     3- سرپرست مسلمانان درهجرت به حبشه چه کسی بود؟

     4- مسلمانان قبل از اسلام چهکارهای بدی می کردند؟

     5- مسلمانان درمقابل نجاشی به چه کسی توکل کردند؟

     6-جعفرابن ابیطالب گفت پیامبر مارا به چه کارهایی دعوت کرد؟

     7-پیامبر اسلام درجوانی به چه نامی معروف بود .......چرا؟

     8- جعفرابن ابیطالب ازچه سوره قران آیاتی را برای نجاشی خواند؟

     9- بت پرستان  قریش از مسلمانان چه درخواستی داشتند؟  

درس ششم

1-      چرابچه ها برای ساختن آدم برفی وظایف هرکس را معلوم کردند؟

2-      چرا سهیل بیمار شد ؟

3-      صبح روز بعد برای سهیل چه اتفّاقی افتاد؟

4-      سهیل چگونه می تواند موفق باشد

5-      برنامه ریزی چه فایدهای دارد؟

6-      برنامه درس خواندن خود را بگو.

7-      برای برنامه ریزی خوب چه مواردی لازم است ؟

8-      آیا دوست داری به جای جاجول باشی؟ ..... چرا؟

9-      به جاجول چه سفارشی می کنی؟              

درس هفتم

1- راهنمایان زندگی ما چه کسانی هستند؟

2- پیامبران از میان چه کسانی انتخاب می شوند؟

3- پیامبران چگونه مردمانی بودند؟

4- پیامبران برای مردم چه برنامه هایی آورد ند؟

5- پیامبران مردم را ازچه کارهایی باز می داشتند/

6- آخرین وبرترین پیامبر کیست؟

7- نبوت یعنی چه؟

8-برای قدر دانی از پیامبران چه می گویی؟

9-داستانی از قران  را درباره ی پیامبری بگو؟

                           درس هشتم

1- کتاب آسمانی ما مسامانان  چه نا م دارد؟

 2- قران ازطرف چه کسی وبه وسیله چه کسی به ما رسیده است؟

 3- در قران چه دستوراتی برای ما آورده است ؟

 4- ما نسبت به قران چه وظایفی داریم؟

 5- یک آیه از قران را بخوان.
6 – چهار دستور قرانی رانام ببر.

 7-  یک داستان از قران راتعریف کن

                          درس نهم

1 – پیامبر(ص) چه کسی را به جانشینی خود برگزید؟

2- چرا حضرت علی (ع) از همه برای جانشینی پیامبر سزاورتر بود؟

3- چرا حضرت علی تحمـّل دوری از پیامبر رانداشت؟

4- چه کسی برای جانشینی  یک معلّم درکلاس  بهتر است ؟

       5  - پیامبر(ص) برای خشنود کردن امام علی(ع) از چه کسی نام برد؟

6- جانشین پیامبر چه ویژگیهایی را باید داشته باشد؟

7- درکجا امام علی جان پیامبر(ص) را نجات داد؟

8- اصول دین را نام ببر؟

9-داستانی از عدالت وقضاوت امام علی بگو ؟

10- امامان بعد از پیامبر چند نفرند؟

11-امامت یعنی چه؟

12- پیامبر امام علی را باچه عنوانهایی نامبرد؟

13-  نسبت هارون به موسی مثل نسبت  حضرت علی به............است؟

14-  داستان حضرت علی(ع)  وپیرمرد مسیحی را به طور خلاصه بگو .

15-  امام علی (ع) درباره ی قضاوت به مرد مهمان چه فرمود؟

در س دهم

1-      پس از مراسم حج فرشته وحی  چه پیامی به پیامبر(ص) داد؟

2-      نام فرشته وحی چیست؟

3-      یاران واصحاب پیامبر(ص) درباره ی وحی باخود چه گفتند؟

4-      پیامبر(ص) برای دادن پیام به مردم درکجا توقف کردند؟

5-      پیامبر(ص ) بعد از نماز ظهر خطاب به مردم چه فرمودند؟

6-      پیامبر(ص) برای امام علی (ع) ویارانش  چه دعایی کردند؟

7-      چرامسلمانان به حضرت علی تبریک گفتند؟

8-       پیامی که حضرت محمّد به مسلمانان رسانید چه بود؟

9-      چرا واقعه غدیر خم برای مسلمانان اهمیّت دارد؟

10-  برای عید غدیر چه برنامه هایی داشته اید؟    

درس یازدهم

1-       اسراف کردن یعنی چه؟

2-       وحید چگونه اسراف می کرد ؟

3-       چگونه می توان ازنعمت های خدا بهتر وخوبتر استفاده کنیم ؟

4-       امام رضا (ع) چگونه آن پسر را از اسراف کردن  نهی کرد؟

5-        آیه « ولا تسرفوا انه ولایحب المسرفین » یعنی چه؟

6-       شما درچه چیزهایی صرفه جویی می کنید؟

7-       چرا می گویند وقت طلا است؟

8-       امام رضا(ع) در مورد اسراف چه فرمودند ؟

9-       دراستفاده از اموال عمومی چگونه باید باشیم ؟

10-   چند نمونه از خطاها وگناهان رابگو؟                              

          درس دوازدهم

1-      اگر ما چیزی را پیدا کنیم مال خودما ن می شود؟

2-      مادر رضا درمورد قا یق پیدا شده به رضا چه گفت؟

3-      پیامبر گرامی (ص) فرمودند: که شا یسته نیست که مسلمان چیزی را ..........

4-      چرا چیزی که مال ما نیست نمی توانیم برداریم  ؟

5-      آیا برداشتن اموال کم ارزش دیگران حرام نمی باشد؟

6-      آیا مهدی می تواند لباسی دیگر مثل لباس خود بردارد؟ چرا؟

7-      اموالخصوصی کدامند ؟ نام ببر.

8-      اموال عمومی کدامند ؟نام ببر

9-      پیامبر گرامی درمورد مال حرام چه فرمودند؟                                                         

درس سیزدهم


            1 -  امام هادی (ع) امام چندم   ماست؟

            2- شغل یونس  چه بود ؟

            3 - نگرانی یونس از چه بود ؟

            4-  یونس برای چه به نزد امام هادی (ع)  رفت ؟

            5 - امام هادی به یونس چه فرمودند که او آرام گرفت؟

           6- انسان در موقع سختی ها به چه کسانی باید متوسل شود؟

           7 -  روز دوم  در منزل امام هادی (ع) چه اتفاقی افتاد وامام چه فرمودند؟

           8 - چرا یونس ازخانه حاکم خوشحال برگشت ؟

           9 – یونس وقتی به امام هادی می نگرد با خود  چه می گفت ؟

           10- انسان بهتر است که هنگام مشکلات  به.............

                         

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:58  توسط مهدی اسدی  | 

حروف مقطعه در قرآن

حروف مقطعه حروفی هستند که در ابتدای بعضی از سوره ها آمده و به صورت رمز می باشند. حروف مقطعه در 29 سوره از 114 سوره قرآن آمده است. کل کلمات یا حروف مقطعه، 14 کلمه (یا حرف مثل ن) می باشد. و در بعضی از سوره ها به صورت تکراری آورده شده است.

حروف مقطعه ابتدای هرسوره با تلفظ

1 الم (البقره) (آل عمران)، (العنکبوت)، (الروم)، (لقمان)، (السجده) الف، لام، میم

2 المص (الاعراف) الف، لام، میم، صاد

 3 الر (یونس)، (هود)، (یوسف)، (ابراهیم)، (الحجر) الف، لام، را

4 المر (الرعد) الف، لام، میم، را

 5 کهیعص (مریم) کاف، ها، یا، عَین، صاد

6 طه (طه) طا، ها

7 طسم (الشعراء)، (القصص) طا، سین، میم

8 طس (النمل) طا، سین

 9 یس (یس) یا، سین

 10 ص صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم صاد

11 حم (غافر)، (فصّلت)، (الزخرف)، (الدخان)، (الجاثیه)، (الاحقاف) حا، میم

12 حم عسق (الشوری) حا، میم، عَین، سین، قاف

 13 ق (ق) قاف

14 ن (القلم) نون

اگر کل حروف مقطعه را کنار هم گذاشته و حرف های تکراری را حذف کنیم 14 حرف باقی می ماند: ا ح ر س ص ط ع ق ک ل م ن ه ی

و از ترکیب این 14 حرف جمله ی صِراطُ عَلَیٍّ حَقٌ، نُمْسِکُهُ (راه علی علیه‌السلام حق است و مابه دامن او چنگ می زنیم) بدست می آید. تلفظ حروف هنگام قرائت این حروف یک حرفی نوشته می شوند ولی هنگام تلفظ و خواندن 2 یا 3 حرفی خوانده می شوند. حروفی که اسامی شان به همزه ختم می شود مانند راء، هنگام تلاوت در قرآن بدون همزه تلفظ می شوند، لذا اسامی حروف مقطعه 2 یا 3 حرفی اداء می شود: • دو حرفی: حا، را، طا، ها، یا. • سه حرفی: الف، سین، صاد، عَین، قاف، کاف، لام، میم، نون.

• لازم به تذکر است که تمام قواعد تجویدی حروف اعم از ادغام، اظهار، اخفاء و احکام مد هنگام تلاوت این حروف رعایت می شود. به علت سکون لازم مظهر تمام حروف مقطعه ی 3 حرفی به اندازه شش الف کشیده می شوند

  منبع  :  دبستان هیات امنایی بجنورد

+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:55  توسط مهدی اسدی  | 

آزمون جامع کلاس چهارم


                                                                        باسمه تعالی  آزمون جامع پایه چهارم                                              دبستان فرهیختگان نام و نام خانوادگي :                                           سال تحصيلي 91-90 تاریخ آزمون  :                                                                            زمان آزمون : 60دقیقه بخوانیم و بنویسیم   1 کدام  یک از کلمه­های  زیر  هم خانواده­ی  ­کلمه­ی (( معلّم )) نیست؟ الف – تعلیم  ™             ب- اعمال ™                    ج- علوم™                       د- عالم ™     2 در جمله­ی (( مادرم دیشب غذای خوشمزه­ای پخته بود )) قید زمان کدام است ؟ الف – غذای ™             ب- پخته بود ™               ج- خوشمزه­ای ™               د- دیشب ™     3 کدام یک از کلمه­های زیر تشدید ندارد؟ الف – بچه ™             ب- تحمل™                    ج- محله™                       د- حفظ ™     4 هم معنی کلمه­ی ((اسراف )) کدام است ؟ الف – زیاده روی ™    ب- صرفه جویی ™   ج- درست مصرف کردن™    د- مصرف به اندازه ™       5 کدام کلمه با توجّه به معنی آن ازنظر املایی غلط است ؟ الف – اثاث : وسایل خانه  ™                                                         ب- حیات : زندگی ™                         ج- عرض :زمین™                                                                                 د- خوار : بی ارزش و حقیر ™         6 اگر بخواهیم کلمه­های زیر را به ترتیب حروف الفبا بنویسیم کدام کلمه سّوم نوشته می شود ؟ الف – تصویب™          ب- بهره­مند ™             ج- صلح™                    د- نظر ™     7 در بیت زیر چند فعل وجود دارد ؟ خدایا چنان کن سرانجام کار               تو خشنود باشی و ما رستگار الف – یکی  ™             ب- دوتا ™                    ج- سه تا™                       د- چهار تا ™     8 کدام یک از عبارت های زیر کنایه است ؟ الف – دست روی دست گذاشتن   ™                                                ب- خوب درس خواندن  ™             ج- پا تو کفش کسی کردن ™                                                                       د- به موقع غذا خوردن  ™     9 به کدام قسمت داستان ((اوج داستان )) می گویند ؟ الف – شخصّیت منفی داستان   ™        ب- ابتدای هر داستان ™           ج- شخصیّت مثبت داستان ™                                          د- هیجان انگیز ترین قسمت داستان ™     10 کدام یک از کلمه های زیر جمع نیست؟ الف- روزگار               ب- خطوط              ج- افکار              د – اعضا   علوم و ریاضی     11   کدام عبارت صحیح می باشد ؟ الف –   هرمخلوطی محلول است     ™             ب-   بعضی محلول ها مخلوط هستند  ™                         ج-  هر محلولی مخلوط است  ™                                   د- همه­ی مخلوط ها محلول هستند ™ 12 کدام یک از موارد زیر کم ترین باز تابش را دارد ؟ الف – مقوّای رنگی   ™        ب- جسم تیره ™         ج-  آینه­ تخت ™               د- جسم روشن ™ 13 کدام جانور به بزرگترین گروه بند پایان تعلّق دارد ؟ الف – پروانه™             ب- خرچنگ ™                   ج- عنکبوت™                   د- رتیل ™ 14 کرم داخل سیب در کدام مرحله قراردارد ؟ الف – تخم حشره  ™        ب- حشره بالغ ™          ج- پیله­ی حشره™           د- نوزاد حشره ™ 15 تصویر کدام یک از عددهای زیر در آینه­ی تخت همان عدد می شود ؟ الف – 1221 ™              ب- 100 ™                   ج- 585™                       د- 100 ™ 16 آب داغ چه محلولی ا ست ؟ الف – جامد در مایع  ™     ب- گاز در مایع ™        ج- مایع در مایع™           د- جامد در جامد ™ 17 کودکان بیشتر به این انگل مبتلا می شوند ؟ الف – کرم کدو   ™     ب- کرمک ™          ج- کرم خاکی™           د- آسکاریس ™ 18 در کدام نوع آینه اندازه­ی تصویر بستگی به فاصله­ی جسم تا آینه دارد؟ الف – بر آمده   ™     ب- تخت  ™          ج- کروی ™           د- فرورفته  ™ 19 فاصله­ی کدام جسم تا آینه­ی تخت 2 متر است فاصله­ی تصویر جسم تا خود جسم چند متر است؟ الف – 2     ™     ب- 4   ™          ج- 0  ™           د- 6   ™ 20 در کدام یک از موارد زیر از پریسکوپ استفاده نمی شود؟ الف – تانک   ™     ب- زیر دریایی ™          ج- هواپیما ™           د- سنگر ™ 21 باقیمانده­ی تقسیم عددی بر 4 کدام یک از عددهای زیر نمی تواند باشد؟ الف – 3    ™     ب- 2   ™          ج- 4   ™           د- 0    ™ 22 در شکل روبه رو چند مربع وجود دارد ؟                    الف – 9    ™     ب- 10    ™          ج- 12   ™           د- 14   ™ 23 با 46 مهره دسته های 8 تایی درست کرده ایم  چند مهره­ی دیگر لازم است تا یک دسته­ی بیشتری درست کنیم ؟   الف – 2    ™     ب-   8     ™          ج-   4    ™           د-   6    ™ 24 به سه برابر عددی 6  تا اضافه کردیم عدد 30 به دست آمد . خود عدد کدام است ؟   الف –3    ™     ب-   8     ™          ج-  6    ™           د-  9    ™ 25 اگر  12  بسته­ی 6 تایی شکلات را بین 8 نفر به طور مساوی تقسیم کنیم به هر نفر چند شکلات  می رسد ؟   الف – 16   ™     ب-   8     ™          ج-   9    ™           د-   6    ™       26 مجموع سّن  سه نفر 25 سال می باشد  3 سال دیگر مجموع سّن آنها چه قدر خواهد بود ؟   الف – 28    ™     ب-   31     ™          ج-   22   ™           د-   34   ™ 27 اختلاف سّن فاطمه و زهرا 6 سال است 5 سال بعد اختلاف سّن آنها چه قدر می شود ؟   الف – 6    ™     ب-   11     ™          ج-   1    ™           د-   5    ™ 28        کدام دو زاویه­ی زیر همیشه با هم مساویند ؟ الف –دو زاویه­ تند ™   ب-  دو زاویه باز™     ج-  دو زاویه قائمه ™   د- در هر سه حالت مساویند    ™ 29 هر گاه چهار خط برخط یک عمود شوند این چهار خط نسبت به هم چه وضعی دارند ؟   الف – عمود بر هم    ™     ب-  متقاطع    ™          ج-  موازی    ™           د-  مساوی   ™ 30              از یک نقطه بر روی یک خط چند خط می گذرد ؟   الف – 1    ™     ب-   2   ™          ج-   4    ™           د-   خیلی   ™ تعلیمات اجتماعی   31 اگر طوری بایستیم که روبروی ما شمال غربی باشد پشت سرما کدام جهت قرار می گیرد ؟ الف – جنوب غربی ™     ب-  شمال شرقی  ™        ج-  جنوب شرقی  ™   د- جنوب™    32 کوه سبلان و سهند در کدام طرف ایران قرار دارند ؟   الف – شمال ™     ب-  شمال غربی  ™        ج-  شمال شرقی  ™        د- جنوب غربی    ™ 33 در نقشه­ی ایران شهر تهران در کدام جهت رشته کوههای البرز قرار دارد ؟ الف – در غرب ™     ب-  در دامنه های شمالی ™      ج-  در شرق  ™     د- در دامنه های جنوبی    ™ 34 برای تعیین آب و هوای یک منطقه از زمین چه چیزهایی را اندازه می گیرند ؟ الف –دمای هوا™                                           ب- مقدار ریزش باران و برف ™                                                                                  ج- وزش باد™                                        د- موارد الف وب صحیح است    ™ 35 جلگه­ی پهناوری که در جنوب غربی ایران قرار دارد کدام است ؟   الف – مغان ™     ب-  خوزستان  ™        ج-  گرگان  ™        د-   مازندران  ™ 36 مادها بیشتر وقت ها با چه کسانی در جنگ بودند؟   الف – پارس ها ™     ب-  پارت ها   ™        ج-  آشوری ها  ™        د-   مصری ها    ™ 37 شهر هگمتانه در کدام استان امروزی قرار دارد ؟   الف – زنجان ™     ب-  مرکزی  ™        ج-  کردستان  ™        د-   همدان    ™ 38 بعد از پیدایش شهرها اداره­ی امور شهرها به عهده چه کسی بود ؟   الف – فرمانروا ™     ب-  شهربان  ™        ج-  بزرگان شهر  ™        د-   شورای شهر    ™ 39 هخامنشیان چند سال در ایران حکومت کردند؟   الف – 400 ™     ب-  225  ™        ج-  200  ™        د-   500   ™ 40 کدام گروه جزء گروه آریایی ها نبودند؟   الف – ماد ™     ب-  آشور  ™        ج-  پارس  ™        د-   پارت    ™           41 تشکیل برنامه­ی نماز جماعت و گروه های هنری در مدرسه به عهده­ی کیست ؟   الف – مدیر ™     ب-  ناظم  ™        ج-  مربی پرورشی  ™        د-   معّلم    ™ 42 اوّلین شهر ها در کنار کدام یک از رودهای زیر در ایران به وجودآمد ؟   الف – دجله ™     ب-  فرات  ™        ج-  نیل  ™        د-   کارون    ™ 43 به فرمان خداوند آتش بر این پیامبر سرد شد ؟   الف – ابراهیم (ع) ™     ب-  موسی(ع)  ™        ج-  عیس(ع)  ™        د-   نوح(ع)    ™ 44 اوّلین جامعه­ای که کودکان در آن زندگی می کنند کدام است ؟   الف – مدرسه ™     ب-  مسجد  ™        ج-  خانواده  ™        د-   شهر    ™ 45 کدام مورد نمونه­ی کوچکی از جامعه اسلامی است؟   الف – مدرسه ™     ب-  شهر  ™        ج-  خانواده  ™        د-   مسجد    ™
+ نوشته شده در  شنبه پنجم آذر ۱۳۹۰ساعت 0:32  توسط مهدی اسدی  | 

22 روش برخورد با دانش آموز گستاخ


۱ – اگر خود تحت‌ فشارهای روانی ناشی از زندگی و کار قرار داریم و نمی‌توانیم رفتار وگفتار خود را کنترل کنیم، بهتراست پیش از انجام هرکاری درباره دانش‌آموز به فکر روشی برای کنترل فشارهای خود باشیم. تحقیقات نشان داده ‌است اگر مربیان بتوانند برخی رفتارهای خود را تغییر دهند، فرمانبری کودک بیشتر خواهد شد.

۲ – نباید افکار غلط و انحرافی درباره دانش‌آموز خود نداشته باشیم. به طور مثال: «شاگردم این کار را می‌کند تا حرص مرا دربیاورد یا او موجب تمام مشکلات در کلاس است.» چنین افکاری زمینه به‌وجود آمدن احساس بسیار بد را نسبت به آن دانش‌آموز مهیا می‌کند و به طور یقین بر رفتار ما و او اثر منفی می‌گذارد.

۳ – باید از ارایه دستورات مبهم، کلی و تکراری اجتناب کنیم. برای مثال، به جای اینکه بگوییم: «منظم باش»، شفاف و مشخص بگوییم که از او چه می‌خواهیم.

۴ – به جای سخنرانی و بحث و جدل، باید کوتاه و مؤثر با لحنی محکم ولی در کمال آرامش به او گوشزد کنیم که رفتارش در ما چه تأثیری گذاشته و اگر از این رفتار خود دست برندارد، چه عاقبتی در انتظار اوست.

۵ – بهتر است به یاد داشته باشیم که عاقبتی را برای او مشخص کنیم که شدنی و کوتاه ‌مدت باشد. برای مثال نگوییم: «برای همیشه از این کلاس خواهم رفت».

۶ – نباید انجام دادن خواسته‌هایمان را وظیفه او بدانیم بلکه پس از انجام دادن دستوراتمان باید او را با کلام و هدایای مورد علاقه تشویق کنیم.

۷ – می‌توانیم با مشارکت دانش‌آموزان فهرستی از مهم‌ترین قوانین در کلاس و مدرسه به ‌ترتیب اهمیت و همراه با روش انجام دقیق آن تهیه کرده و پس از مشخص کردن نوع محرومیت برای انجام ندادن‌شان، آن را با قاطعیت اجرا کنیم.

۸ – باید عوامل مشکل‌ساز را شناسایی و برای رفع آنها اقدام کنیم.

۹ – به نیازهای جسمی، عاطفی، روانی، اجتماعی، اقتصادی و… دانش‌آموزان باید بیشتر توجه کنیم.

۱۰- باید سعی کنیم فرصتی را ایجاد کنیم تا دانش‌آموزان بتوانند نسبت به رفتارهای نامناسب خود فکر کنند.

۱۱ – بهتر است که ارتباط مربیان و مسوولان مدرسه را با والدین بیش از پیش تقویت کنیم.

در دوران بلوغ که بحران روحی و عاطفی نوجوان را در بر می گیرد ، بهترین راه برای پیشگیری از خشونت ، مسامحه و سازگاری است. اغماض ، گذشت و نادیده گرفتن رفتارهای  او همراه  با آرامش ،  در اغلب  مواقع از استمرار و پیشروی خشونت در قالب پرخاشگری های فیزیکی  و لفظی جلوگیری می کند .

1۲- راهنمایی و مشاوره با دانش آموز در خصوص عواقب خشونت و آثار اجتماعی آن و همچنین مشاوره با خانواده دانش آموز درباره کاهش رفتارهایی که منجر به خشونت نوجوان می شود ، بسیار مؤثر خواهد بود.

1۳- ایجاد زمینه ی فعالیت های مؤثر در خانه و مدرسه برای اشتغال بیشتر نوجوان و تخلیه انرژی های  جسمی و روانی او در کاهش خشونت  و رفتارهای پرخاشگرانه بسیار  تأثیرگذار است .

1۴- خودداری مدرسه از به کاربردن روش های انضباطی غلط و ایجاد فضای صمیمی تر میان معلمان و دانش آموزانِ نوجوانِ خشونت گرا ،  به کاهش رفتارهای خشونت آمیز و پرخاشگرانه می انجامد .

15 -باید از تنبيه بدني به طور جدی خودداري کرده و درصورت نياز از محرو مساز يهاي كوتا ه مدت استفاده كنيم.

16 -خوب است که براي شنيدن مسایل و مشكلات دانش آموزان وقت بگذاریم.

17 -بهتر است از سرزنش و تحقير كردن و مقايسه دانش آموزان به طور جدی خودداري كنيم.

18 -باید ضمن تقويت ابعاد معنوي در دانش آموزان، رو شهاي آرام شده ي ديني را به آنها آموزش دهيم.

19 -باید علایم هشداردهنده خشم را به دانش آموزان آموزش دهيم تا بتوانند خشم خود را بهتر كنترل كنند.

20- بهتر است رو شهاي «آرام شدني » را به آنها آموزش دهيم، ازجمله تنفس عميق، حرف زدنهاي مثبت با خود و...

21- يكي از دلايل عصبانيت و ناراحتي دانش آموزان اين است كه نميتوانند احساسات خود را به درستي بيان كنند. میتوانیم با كمك عكس و فيلم و نقاشي انواع احساسات مانند خشم، ترس، شادي، غم و... را به آنها آموزش دهيم.

22- چون بسياري ازناسازگاريهاي دانش آموزان به دليل نا آشنايي مربيان و والدين با مهار تهاي زندگي است، توصيه ميشود مهار تهاي ارتباطي مانند گوش دادن، ابراز وجود، حل مسأله و تصميم گيري و ديگر مهار تهاي زندگي را خود بياموزيم و به دانش آموزان نيز آموزش دهيم.

 

 

درباره دانش آموزان بيش فعال علاوه بر موارد فوق، رعايت موارد زيرتأكيد مي شود:

 

• دارو درماني مستمر زيرنظر روا نپزشك كه ممكن است تا چند سال طول بكشد چرا كه با تشخيص و مراقبت درست، بیشتر آنان تا پايان دوره نوجواني درمان مي شوند.

• تأمين خواب مناسب شبانه به هر طريق ممكن، حتي با اعلام خاموشي براي تمامي اعضاي خانواده.

• پرهيز از خوردن قند و شكر، نوشابه گازدار، كاكائو، چيپس و پفك.

• آموزش والدين در زمينه شيوه برخورد با آنها و شیو ه كمك كردن به فرزند بيش فعا لشان در انجام كارهاي روزانه


منبع  :  http://www.qeshmteachers.blogfa.com

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 23:47  توسط مهدی اسدی  | 

فرشتــه های کوچــک

 

پا به پای کودکـــــــی هایم بیا                  کفش هایت را به پا کن تا به تا

 

 قاه قاه خنده ات را ساز کن                    باز هم با خنده ات اعجاز کن

 

 پا بکوب و لج کن و راضی نشو          با کسی جز عشق همبازی نشو

 

 بچه های کوچه را هم کن خبر               عاقلی را یک شب از یادت ببر

 

 خاله بازی کن به رسم کودکی                    با همان چــــــادر نماز پولکی

 

 طعم چای و قوری گلدارمان                لحظه های ناب بی تکرارمان

 

 مادری از جنس باران داشتیم             در کنارش خواب آسان داشتیم

 

 با پدر اســطوره  دنیای ما                    قهرمـــــان بــاور زیبای ما

 

 قصه های هر شب مادربزرگ                 ماجرای بزبز قندی و گرگ

 

 غصه هرگز فرصت جولان نداشت         خنده های کودکی پایان نداشت

 

 هر کسی رنگ خودش بی شیله بود      ثروت هر بچه قدری تیله بود

 

 ای شریک نان و گردو و پــنیر  !             همکلاسی ! باز دستم را بگیر

 

 مثل تو دیگر کسی یکرنگ نیست       آن دل نازت برایم تنگ نیست ؟

 

 حال ما را از کسی پرسیده ای ؟        مثل ما بال و پرت را چیده ای ؟

 

 حسرت پرواز داری در قفس؟         می کشی مشکل در این دنیا نفس؟

 

 سادگی هایت برایت تنگ نیست ؟    رنگ بی رنگیت اسیر رنگ نیست ؟

 

 رنگ دنـیایت هنوزم آبی است ؟          آسمان باورت مهتابی است ؟

 

 هرکجایی شعر باران را بخوان           ساده باش و باز هم کودک بمان

 

 باز باران با ترانه، گریه کن !        کودکی تو ، کودکانه گریه کن!

 

 ای رفیق روز های گرم و سرد      سادگی هایم به سویم باز گردمنبع  :   http://class-avvali.persianblog.ir

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:40  توسط مهدی اسدی  | 

نمونه سئوال هدیه های آسمان1 – اگر پدر و مادر از نیازهای ما با خبر نمی شدندچه می شد ؟

 

2 – اگر در زمان کودکی نمی توانستیم گریه کنیم یا بخندیم چه اتفاقی می افتاد ؟

 

3 – فکر می کنید که چگونه خداوند به بچه خرگوش ها کمک خواهد کرد ؟

 

4 – چرا مادر موسی هنگام به آب انداختن او نگران اما امیدوار بود ؟

 

5 – چرا فرعون می خواست که موسی ( ع) (نوزاد ) را بکشد ؟

 

6 - آسیه که بود ؟ چگونه زنی بود ؟

 

7 – چگونه موسی در آغوش مادرش رشد کرد ؟

 

8 – ربنا علیک توکلنا یعنی چه ؟

 

9 – نماز جماعت چه خوبی هایی دارد ؟

 

10 – نماز جماعت چگونه خوانده می شود و تفاوت آن با نماز فرادی چیست ؟

 

11 – مصطفی در نامه اش به خالد چه چیزهایی می نویسد ؟

 

============================================================

12 – اولین مسجد مسلمانان ......... نام دارد که به دست پیامبر و یارانش ساخته شد .

13 – آرامگاه پیامبر در................ در شهر ........................ است .

13 - کعبه قبله ی مسلمانان در میان ................... در شهر ................. قرار دارد .

14 – مسجد معروف ................... در شهر بیت المقدس در کشور ....................... قرار دارد .

=============================================================

15- نماز آیات را چگونه می خوانیم ؟

 

16 – چه وقت هایی خواندن نماز آیات برمسلمانان واجب می شود ؟

 

17 – نماز آیات چند رکعت و چند رکوع دارد ؟

 

18 – نام چند مسجد مهم مسلمانان را بنویسید .

 

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:6  توسط مهدی اسدی  | 

سوالات بخش سوم وچهارم کتاب علوم چهارم

1 - شخم زدن چه موقع انجام می شود ؟
2 - در چه جاهایی از گاو برای شخم زدن استفاده می شود ؟

3- کار کشاورزي چند مرحله دارد آنها را بنويسيد؟

 

4-شخم زدن چه فايده هايي دارد 2مورد بنويسيد؟

  5 - ............ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 22:3  توسط مهدی اسدی  | 

کارگاه انشا-              هدف از آموزش نگارش و انشا چیست ؟

-              برای رسیدن به این هدف می توان از چه شیوه هایی بهره گرفت ؟


عمده ترین هدف ما در نگارش ، ایجاد آمادگی برای زندگی اجتماعی و رفع نیازهای حال و آینده ی انسان است . نگارش ، متناسب با نیازهای زندگی فزدی و اجتماعی انسان ، انواعی دارد . مکاتبات اداری ، چکیده نویسی،....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:53  توسط مهدی اسدی  | 

لبخند و لطیفه های کلاسی

معلم: الفباي فارسي رو بگو ببينم.

شاگرد: الف – ب – پ – ت – ث – چهار – پنج – ششهفت...

 معلم: الفباي انگليسي رو بگو ببينم.

 شاگرد: ای – بي – سي – چهل – پنجاه – شصتهفتاد...

 معلم: الفباي يوناني رو بگو ببينم. شاگرد: آلفا – بتا – ستا – چهارتاپنج‌تا ...

معلم: نخواستم بابا يه شعر بگو.

 شاگرد: نابرده رنج گنج – پنج – ششهفت...


معلم:بگو ببینم فرق برق آسمان وبرق منزل چیست؟

شاگرد :آقا اجازه برق آسمان مجانی است ولی برق منزل پولی است.


معلم: الفباي فارسي رو بگو ببينم.

شاگرد: الف – ب – پ – ت – ث – چهار – پنج – ششهفت...

 معلم: الفباي انگليسي رو بگو ببينم.

 شاگرد: ای – بي – سي – چهل – پنجاه – شصتهفتاد...

 معلم: الفباي يوناني رو بگو ببينم. شاگرد: آلفا – بتا – ستا – چهارتاپنج‌تا ...

معلم: نخواستم بابا يه شعر بگو.

 شاگرد: نابرده رنج گنج – پنج – ششهفت...


معلم:« اگر حميد ۵ تا مداد داشته باشد و ۳ تاي آن را به رضا بدهد، چند تا مداد برايش مي ماند؟»
شاگرد:« آقا اجازه! ما حميد را نمي شناسيم و كاري هم به كارش نداريم


معلم:« دو تا حيوان دو زيست نام ببر.»
شاگرد:«قورباغه و برادرش.»


جلال:  سعيد، چرا معلم شما اين قدر به تخته سياه مي زند؟
سعيد: خوب معلوم است! براي اين كه ما دانش آموزان چشم نخوريم!


معلم:« بگو ببينم! سيب زميني از كجا پيدا شد؟»
شاگرد:« از زماني كه اولين سيب از درخت به زمين افتاد.»


معلم: «مريم! اگر هم شاگردي ات، سارا، هزار تومان به تو بدهد و
دوباره پانصد تومان ديگر هم بدهد، در مجموع چه قدر پول خواهي داشت؟»
در همين موقع سارا با عصبانيت مي گويد:« اجازه! ببخشيد، از كيسه خليفه مي بخشيد؟! »


معلم:« چرا اين قدر دير به مدرسه آمدي؟»
شاگرد:« آقا اجازه! من داشتم خواب يك مسابقه فوتبال مي ديدم. چون بازي به وقت اضافه كشيد، ناچار شدم خواب بمانم تا نتيجه آن معلوم شود.»


معلم: اگر تو۲۰۰ تومن پول داشته باشي و برادرت ۵۰ تومن آن را بردارد، چه قدر پول برايت مي ماند؟
شاگرد:«
۳۰۰ تومن.»
معلم با عصبانيت:«
۳۰۰ تومن؟!»
شاگرد: «چون آن قدر گريه مي كنم تا پدرم
۱۵۰ تومان ديگر هم به من بدهد!»


معلم: «اگر مادرت به تو بگويد نصف پرتقال را مي خواهي يا هشت شانزدهم، كدامش را انتخاب مي كني؟»
شاگرد: «نصف پرتقال را!»
معلم: «مگر نمي داني نصف پرتقال با هشت شانزدهم پرتقال يكي است؟»
شاگرد: «چرا آقا! مي دانيم، ولي پرتقالي كه شانزده تكه شده باشد، قابل خوردن نيست.»


معلم: پنج تا حيوان درنده نام ببر

شاگرد : دو تا ببر 3 تا شير !!!


معلم: چرا روي رودخانه پل مي زنند؟

شاگرد : براي اينكه وقتي باران مي آید ماهي ها بروند زيرش و خيس نشوند.

 


معلم: فيل ها در کجاها پيدا مي شوند؟

 شاگرد: آقا اجازه، فيل ها اون قدر بزرگ هستند که اصلا گم نمي شوند !!!


معلم: آخرين دنداني كه در مي آيد چه دنداني است؟
شاگرد: دندان مصنوعي است


معلم : چرا بهترین دوست ما کتاب است؟

شاگرد : چون هر بلایی سرش در بیاوریم، صدایش در نمی آید


منبع  :  http://ranama.blogfa.com

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:50  توسط مهدی اسدی  | 

دوست داشتن در مقابل استفاده كردن


زمانيكه مردي در حال پوليش كردن اتومبيل جديدش بود. كودك 4 ساله اش با تكه سنگي که در دست داشت بر روي بدنه اتومبيل خطوطي را انداخت. مرد آنچنان عصباني شد كه دست پسرش را در دست گرفت و چند بار محكم پشت دست او زد، بدون انكه به دليل خشم، متوجه شده باشد كه با آچار پسرش را تنبيه نموده. در بيمارستان به سبب شكستگي هاي فراوان، چهار انگشت دست پسر قطع شد. وقتي كه پسر چشمان اندوهناك پدرش را ديد از او پرسيد: "پدر كي انگشتهاي من در خواهند آمد؟!" آن مرد آنقدر مغموم بود كه هیچ  چیز نتوانست بگويد. به سمت اتومبيل برگشت و چندين بار با لگد به آن زد. حيران و سرگردان از عمل خويش روبروي اتومبيل نشسته بود و به خطوطي كه پسرش روي آن انداخته بود نگاه مي كرد .

او نوشته بود " دوستت دارم پدر"

روز بعد آن مرد خودكشي كرد.

 

خشم و عشق حد و مرزي ندارند. مي توانید ( عشق) را انتخاب كنيد تا زندگي دوست داشتني داشته باشيد و اين را به ياد داشته باشيد كه اشياء براي استفاد شدن و انسانها براي دوست داشتن مي باشند در حاليكه امروزه از انسانها استفاده مي شود و اشياء دوست داشته مي شوند.

 

همواره در ذهن داشته باشيد كه:

اشياء براي استفاد شدن و انسانها براي دوست داشتن مي باشند.

مراقب افكارتان باشيد كه تبديل به گفتارتان مي شوند.

مراقب گفتارتان باشيد كه تبديل به رفتار تان مي شوند.

مراقب رفتار تان باشيد كه تبديل به عادت مي شوند .

مراقب عادات خود باشيد شخصيت شما مي شوند.

مراقب شخصيت خود باشيد كه سرنوشت شما مي شود.

منبع: آموزش ابتدایی

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:48  توسط مهدی اسدی  | 

چگونه مطالعه كنيم؟


از شما مى‏خواهم كه يك روش صحيح مطالعه را به من بياموزيد؛ زيرا با اينكه درس زياد مى‏خوانم، باز هم نمره‌هاى خوبى نمى‏گيرم و درسى را كه مى‏خوانم فردا آن را به خوبى به ياد نمى‌آورم و براى امتحان هم نبايد كمتر از 2 بار بخوانم؛ زيرا اگر يك بار بخوانم، فراموش مى‏كنم. از شما خواهش مى‏كنم كه مرا در روش صحيح راهنمايى كنيد تا بتوانم در درس‏هايم موفق باشم.

 

يك مطالعه موفق، بايد در حال آرامش و بدون اضطراب صورت بگيرد تا رضايت بخش و ثمربخش باشد. براى اين كه به اين سؤال شما پاسخ كاملى داده باشيم، برخى از نكات مهم و كلى را درباره مكان، روش، كارآيى، تمركز و سرعت مطالعه به ترتيب، بيان مى‏كنيم تا با به كارگيرى آنها، مشكل خود را برطرف كنيد.

مكان مطالعه‏

دكتر فيل ريس، در كتاب «500 نكته درباره مطالعه» و دكتر عين الله خادمى در كتاب «مطالعه روشمند» چنين نوشته ‏اند:

1. برخى افراد ترجيح مى‏دهند در سكوت مطالعه كنند و برخى در سروصدا. بعضى صندلى راحتى را مى‏پسندند و بعضى دراز كشيدن يا نشستن رسمى را. اصلاً وسواس به خرج ندهيد و در هر حالتى كه راحت‏تر هستيد، مطالعه خود را آغاز كنيد.

2. اگر مكان مطالعه شما كمى آشفته و به هم ريخته است، مرتب كردن آن را به نيم ساعت پس از مطالعه موكول كنيد؛ زيرا در اين صورت، در حين مرتب كردن اتاق، به مطالبى كه مطالعه كرده‏ ايد، فكر خواهيد كرد و زمان مفيدى را از دست نخواهيد داد.

3. گاهى اوقات از مكان‏هاى استثنايى و هيجان‏ انگيز استفاده كنيد تا مطلبى كه مطالعه مى‏كنيد، همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود؛ مثلاً در يك شب بارانى با يك چتر و يك چراغ قوه زير باران رويد و مطلب را مطالعه كنيد و يا در يك مكان تاريخى و قديمى، به تفكر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازيد.

4. اگر امكان داشته باشد، موضوع مورد مطالعه شما با مكانى كه انتخاب مى‏كنيد، هماهنگى و سنخيت داشته باشد. اين كار، به افزايش بهره ‏ورى شما كمك بسيار مى‏كند. اين هماهنگى، شامل ابزار و لوازم مورد نياز نيز مى‏شود.

5. قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصيت مهم و ايده ‏آل را براى مكان مطالعه، در ذهن خود فهرست كنيد تا راحت‏تر بتوانيد آن را بيابيد.

6. در مكان مطالعه شما، بايد راهى براى خيره شدن به دور دست وجود داشته باشد؛ زيرا توقف در مطالعه و چشم دوختن به بى‏نهايت، در افزايش كارآيى مطالعه بسيار سودمند است؛ حداقل گاهى به سقف اتاق خيره شويد.

7. هيچ گاه مطالعه خود را به حضور در مكان خاصى مشروط نكنيد؛ زيرا در اين صورت بهانه‏ اى مى‏يابيد تا در ساير مكان‏ها از مطالعه بگريزيد. به ياد داشته باشيد كه در حقيقت، «مكان مطالعه، جايى است كه شما هستيد».

8. دقت كنيد كه ميزان نور، دماى محيط، شكل صندلى و ساير شرايط، در مكان مطالعه شما به گونه‏ اى نباشند كه شما را خواب آلوده كنند.

9. تهويه خوب و اكسيژن زياد در مكان مطالعه، شرطى حياتى است.

روش مطالعه‏

1. به قول آدريل جانسون، خوب كتاب خواندن را نمى‏توان از خواص مادرزادى دانست. براى قرائت، بدون شك، پرورش خاصى لازم است.

2. بهترين روش كتاب‏خوانى، روشى است كه خواننده در اين كار بتواند زيبايى‏هاى چيزى را كه مى‏خواند، دريابد و به هنگام لزوم، معايب آنها را بفهمد و اين از راه پرورش و ممارست حاصل مى‏گردد.

3. در معانى كلماتى كه براى نخستين بار مى‏بينيد، دقت كنيد. بيهوده تصور نكنيد كه سياق مطلب، آن معانى را براى ما كشف مى‏كند. همان زمان، بهترين وقت براى رفتن به سراغ فرهنگ لغت است. 

4. اميل فاگه، نويسنده فرانسوى، عقيده دارد كه بايد در خواندن كتاب استقامت داشته باشيم. استقامت، لجاجت نيست؛ بلكه نوعى بردبارى است كه ذوق ما را مى‏پرورد و درك ما را عميق مى‏كند.

5. مون تنى، دانشمند شهير فرانسوى، درباره انتخاب كتاب و روش كتاب‏خوانى نظريه اى بسيار بديع و زيبا دارد. يكى از اين عقايد، آن است كه براى وصول به عمق معناى يك كتاب خوب، بايد آن را دوبار بخوانيم و با آن ارتباط دائمى داشته باشيم. يك اثر پربها، ما را مدت‏ها سعادتمند مى‏سازد. ما نمى‏توانيم با يك بار خواندن، به اين درجه از خوشبختى برسيم؛ هر چند در اين يك‏بار، دقت فوق العاده به كار بريم.

۶. همچنين وى معتقد است كه اگر بخواهيم از كتابى كه خوانده‏ ايم، نظر صحيحى پيدا كنيم، بايد درباره آن گفت‏گو كنيم. كتاب‏هاى خوب، افق گفتگوهاى پرثمر را به روى ما مى‏گشايند و اين، همان چيزى است كه ما آن را مباحثه مى‏ناميم.

7. در كتاب «500 نكته درباره مطالعه» آمده است: يكى از روش‏هاى خوب مطالعه، استفاده از يادداشت بردارى است. فقط توجه كنيد كه به جاى يادداشت، رونويسى نكنيد! طرح‏هاى گوناگون بريزيد؛ نكات مهم يادداشت را برجسته‏ تر بنويسيد و اگر مطلبى را درك نمى‏كنيد، به صورت سؤال يادداشت برداريد.

8. در كتاب «روش‏هاى تسريع در خواندن و درك» پيشنهاد شده است كه هنگام مطالعه، ابتدا خلاصه مطلب را كه اغلب در ابتداى مقاله يا كتاب آمده است، بخوانيد؛ سپس عنوان‏ها و فهرست اجمالى كتاب را مطالعه كنيد و بعد چند سطر از ابتداى هر عنوان را مطالعه كنيد؛ زيرا مهم‏ترين مطالب، معمولاً در همين خطوط ابتدايى هستند و سرانجام ساير توضيحات و تفاسير كتاب را بر اطلاعات خود بيفزاييد.

9. از همان زمان مطالعه، براى به كار بستن آن چه مى‏آموزيد، برنامه‏ريزى كنيد. به قول تولد، «مطالعه و عمل نكردن، مانند شخم زدن و بذر نپاشيدن است».

10. بيكن جمله زيبايى در اين باره دارد؛ «برخى كتاب‏ها را بايد چشيد؛ بعضى ديگر را بايد بلعيد و قليلى را هم بايد جويد و هضم كرد.

كارآيى مطالعه‏

1. كيفيت مطالعه را بالا ببريد؛ به روخوانى سطحى در حالت پراكندگى فكر قناعت نكنيد و با مفهوم و معناى مطلب، ارتباط برقرار سازيد تا آن چه را كه مورد نياز است، به خوبى درك كنيد.

2. حجم مطالعه، حواس شما را پرت نكند؛ مطالعه بيشتر و سريع‏تر، تنها بهانه ‏اى براى بيشتر دانستن است؛ پس ابتدا آن چه را مى‏خواهيد بدانيد و بفهميد، برداشت كنيد و آن گاه با كلمات «سرعت» و «بيشتر» وسوسه شويد.

3. قبل از آن كه از موضوع اصلى كتاب منحرف شويد و به مطلب ديگرى بپردازيد، قسمت‏هايى را كه دوست داريد به خاطر بسپاريد، مشخص كنيد.

4. حتماً براى مطالعه خود برنامه ‏ريزى داشته باشيد. اين كه قصد يادداشت بردارى داريد يا خير، در مورد چه موضوعى بايد تمركز كنيد، چه سؤالاتى در ذهن داريد كه در اين كتاب جواب آنها را مى‏جوييد و...، همه بايد از قبل برنامه‏ ريزى شده باشند.

5. بايد كتابى كه مطالعه مى‏كنيد، مختص به خود شما باشد تا به راحتى در آن علامت‏گذارى و نكته نويسى كنيد. استفاده از مداد يا ماژيك رنگى، به شما امكان مى‏دهد تا در مراجعه مجدد به كتاب، بهره بيشترى ببريد؛ هر چند نبايد اين خطوط رنگى، استفاده شما را از ساير خطوط كتاب كاهش دهد.

6. هنگام مطالعه، همواره يك قلم در دست داشته باشيد؛ زيرا مطالعه، آنگاه كارآيى مطلوب مى‏يابد كه همراه با مطالعه سؤالات، ذهن خود را با آموزه ‏هاى كتاب تطبيق دهيد و در حاشيه آن يادداشت كنيد.

7. ميان مطالعه و ساير كارهاى خود، تعادلى به وجود آوريد تا هم از خواندن خسته نشويد و هم تجربه و عمل را به بهره‏ ورى مطالعه خود بيفزاييد.

8. مطالعه پراكنده، با موضوعات گوناگون و متناقض، موجب كاهش بهره‏ ورى شما مى‏شود؛ سعى كنيد در نوع كتابى كه براى مطالعه انتخاب مى‏كنيد، مطالعات قبلى خود را در نظر آوريد تا نظم فكرى شما به هم نخورد. 

9. اگر بتوانيد از هر كتابى كه مى‏خوانيد، نكات مهم و كليدى آن را خلاصه بردارى كنيد، بر كارآيى مطالعه شما مى‏افزايد. اين راهكار، آنگاه ارزشمندتر مى‏شود كه خواننده به زبان و عبارات خودش، مطالب را يادداشت كند.

10. به ياد داشته باشيد كه علاقه و انگيزه، در مورد مطلبى كه براى مطالعه انتخاب كرده ‏ايد، به بهره ‏ورى شما از آن چه مى‏خوانيد، بسيار مى‏افزايد.

11. گاهى قرار دادن يك پاداشِ مشروط براى مطالعه حجم خاصى از كتاب، به هيجان و لذت مطالعه مى‏افزايد و نوعى اثر تشويقى بر فرد مى‏گذارد. اين پاداش‏ها، مى‏تواند ديدن يك برنامه تلويزيونى، رفتن به مكانى خاص، انجام يك فعاليت مورد علاقه يا حتى خوردن يك خوراكى مورد علاقه باشد؛ مشروط بر اين كه ميزان تعيين شده، مطالعه شده باشد.

12. رنگ كاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با كتاب، نور محيط و ساير شرايط مكانى نيز در كارآيى مطالعه شما كاملاً مؤثرند.

تمركز مطالعه‏

دكتر خادمى در كتاب «مطالعه روشمند»، نكاتى را براى ايجاد تمركز حواس لازم مى‏داند كه عبارتند از:

1. علاقه به موضوع مورد مطالعه، يكى از علل مهم ايجاد تمركز و دقت در حين مطالعه است.

2. هماهنگى اراده و تخيل نيز در اين رابطه كارساز است؛ به عبارت ديگر، چشمان فرد بر صفحه كتاب و افكارش در حال پرواز به دور دست‏ها نباشد.

3. برخى مسائل جسمى و روحى نيز مى‏توانند تمركز فرد را بر هم بزنند؛ مانند گرسنگى، تشنگى، بيمارى، نگرانى و اضطراب.

4. برخى مسائل محيطى نيز از عوامل برهم زننده تمركزند؛ مانند سروصداى زياد، نور زياد يا كم، لباس نامناسب و... .

آقاى حق جو در كتاب «روش‏هاى تسريع در خواندن و درك»، چند نكته مهم ديگر را نيز بر اين فهرست مى‏افزايد كه عبارتند از:

5. يكى از مهم‏ترين عوامل بر هم خوردن تمركز، عجله و شتاب است. اين حالت، سطح مطالعه را كاهش مى‏دهد و تمركز را بر هم مى‏زند.

6. يكى از مسائل قابل توجه ديگر، سنگينى معده و سيرى بيش از حد است و به قول حضرت رسول اكرم صلى‏الله‏ عليه‏ وآله، «پرى معده و سيرى زياد، به وجود آورنده حماقت است». اين، همان خواندن و نفهميدن و به عبارتى، عدم تمركز و عدم ارتباط، با مفهوم كتاب است.

7. انتخاب زمان مناسب، از عوامل ايجاد تمركز است؛ مثلاً پس از استراحت، خصوصاً در صبحگاهان، بهترين حالت تمركز و ساعات خستگى و كسالت، نامناسب‏ترين اوقات، براى تمركزند؛ البته در صبحگاهان، لازم است قدرى ورزش كنيد تا بدن آمادگى لازم را به دست آورد.

8. نظم و انضباط در نوع، ساعت و مكان مطالعه، همگى از عوامل ايجاد كننده تمركز مى‏باشند.

سرعت مطالعه

1. دكتر فيل ريس پيشنهاد مى‏كند كه اگر قصد داريد سرعت مطالعه را افزايش دهيد، حتماً ابتدا به فهرست كتاب نظرى دقيق بيندازيد تا نسبت به موضوعات كلى كتاب آگاهى پيدا كنيد.

2. تند خوانى، هميشه مناسب نيست و در مطالبى كه به تعمق و تأمل نياز دارد، اصلاً نبايد به كار گرفته شود.

3. مغز ما هميشه تندتر از بيان ما كلمات را دريافت مى‏كند؛ براى افزايش سرعت، سعى كنيد عادت بلند خوانى كتاب را ترك كنيد.

4. تمرين كنيد تا به جاى درك لغت به لغت يك جمله، به درك گروهى لغات عادت كنيد.

5. به نظر نويسنده كتاب «تسريع در خواندن و درك»، يكى از عوامل كندخوانى، برگشت است؛ يعنى آن كه فرد مرتب نگاه خود را به خطوط پيشين بر گرداند. اين كار، تمركز فرد را از ميان مى‏برد و وقت زيادى را تلف مى‏كند. هنگام مطالعه، چشم بايد به طور مستقيم و به موازات صفحه حركت كند و از پريدن به سطرهاى بالا و پايين، دورى جويد.

6. كسانى كه با انگشت خط مورد مطالعه را دنبال مى‏كنند، بايد اين عادت را ترك كنند؛ زيرا در تند خوانى، فقط چشم كار مى‏كند، نه دست و زبان.

7. نويسنده كتاب «مطالعه روشمند»، بر اين باور است كه حتى تكان دادن سر هنگام مطالعه، از سرعت مطالعه مى‏كاهد؛ پس بهتر است كه اين گونه بگوييم: در تند خوانى، فقط چشم كار مى‏كند؛ نه دست، نه زبان و نه سر. براى ديدن همه صفحه كتاب، اصلاً به حركت سر نيازى نيست؛ صفحه، خود در دامنه بينايى قرار دارد.

8. وى از مشكل ديگرى به نام «خالى خوانى» نام مى‏برد كه عبارتست از: سرگردانى چشم در حاشيه سفيد كتاب يا لابه‏ لاى خطوط و يا هر قسمت غير مفيد صفحه. اين حالت را ديدن غير مفيد نيز مى‏گويند و موجب كاهش سرعت مطالعه مى‏شود.

9. حتى نوع ورق زدن نيز به صرفه‏ جويى در وقت كمك مى‏كند. ورق زدن درست آن است كه با دست چپ واز گوشه بالايى صفحه صورت گيرد و چند لحظه قبل از پايان صفحه، دست براى ورق زدن آماده باشد. كسانى كه با دست راست و از گوشه پايينى صفحه ورق مى‏زنند، از سرعت و تمركز خود مى‏كاهند.

 

تهیه و تنظیم : گروه همیشه آنلاین

منبع : http://m-behjati.blogfa.com

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:42  توسط مهدی اسدی  | 

نمونه سوالات علوم پايه چهارم بخش1و2

 ?-  ?  موجود زنده و ?  موجود غير زنده  بغير از نوشته هاي سوال ? نام ببريد.

 

?-واحد ساختماني بدن تمام موجودات زنده ................نام دارد. که اندازه آن بسيار ...........بوده و با چشم معمولي و ذره بين ديده ..............  وفقط با وسيله اي به نام ......................مي توانيم آن را ببينيم که اشيا را به اندازه بيش از .........برابر بزرگتر نشان مي دهند.و بدن انسان از تعداد ............................درست شده است.

 

?- هر سلول چند بخش دارد و آنها را نام ببريد ؟

 

?-سلولها چه تفاوتهايي با هم دارند؟

 

?-سلولها چه شباهتهايي با هم دارند؟

 

?-پشت و روي برگهاي گياهان از سلولهاي ..............و ................تشکيل شده است.

 

?-درون برگهاي گياهان از سلولهاي ............و..............تشکيل شده است.

 

??-سلولها از غذايي که وارد بدن ما مي شود استفاده مي کنند و ............مي شوند و پس از بزرگ شده ..............مي شوند و از هر سلول.......سلول بوجود مي آيد. و سلولهاي جديد هم ...........مي کنند و سلولهاي جديدي را بوجود مي آورند که اين کار در ..............ادامه مي يابد.وباعث بزرگ شده جثه موجودات زنده مي شود.

 

??-سبزي رنگ برگ گياهان به سبب وجود ماده اي به نام ...............مي باشد و گياهان عمل غذا سازي را در ............. خود انجام مي دهند.

 

??-گياهان از هوا گاز ..................... را مي گيرند.که اين گاز از طريق سوختن .........و..........و........ توليد مي شود.

 

??-گياهان آب را از طريق ..................که در ريشه دارند از زمين مي گيرند و از راه .............به برگ مي رسانند.

 

??-گياهان در کدام يک از آبهاي زير بيشتر زنده مي مانند؟

 

الف) آب مقطر                   ب) آب لوله کشي          ج) آب نمک

 

??- گاز کربن دي اکسيد از چه راهي وارد گياهان مي شود؟

 

??-گياهان براي غذا سازي و رشد به ........و ..........و..........و............نياز دارند.

 

??-آب و مواد محلول در آن از چه راهي به برگها مي رسند؟

 

??-آوند چيست؟

 

??- آزمايشي را بنويسيد که نشان دهد گياهان براي رشد کردن به نور خورشيد نياز دارند؟

 

??-گياهان سبز به جز غذايي که براي خود مي سازند مقدار زيادي گاز .............نيز توليد مي کنند.

 

??-بعضي آوند ها غذايي را که در برگ ساخته  شده استُ به داخل ..........و...........انتقال مي دهند تا در آن ذخيره شود.

 

??-چرا زندگي کردن براي انسان در يک روستاي سرسبز خيلي بهتر و مناسب تر از يک شهر بزرگ مي باشد؟

 

??-آيا گياه در نور چراغ هم مي تواند  غذا سازي کند؟

 

??-سلولها چگونه زياد مي شوند؟

 

??-کدام يک از گياهان زير در کار غذا سازي فعالتر مي باشد؟

 

الف)گوجه فرنگي            ب)گل سرخ             ج)گندم                  د)برنج

 

??-محل غذا سازي همه گياهان کدام قسمت مي باشد؟

 

الف( ريشه            ب) ساقه                 ج)برگ                 د) گل

 

??-آب از چه طريقي به قسمتهاي مختلف گياه مي رسد<

 

الف) از طريق هوا               ب)از راه سوراخ هاي موجود در برگ           ج) از طريق آوندها

 

??-غذا در کدام قسمت گياه سيب زميني ذخيره مي شود؟

 

الف) برگها                   ب) ميوه                   ج( ريشه             د) گل

 

??-کدام يک از موجودات زير غذا سازي انجام مي دهند؟

 

الف) گياهان سبز             ب) تمامي حشرات                ج)انسانها                     د) ماهيها

 

??-جملات صحيح و غلط را با علامت (ص و غ ) مشخص کنيد.

 

-جانوران هنگام تنفس از دهان خود کربن دي اکسيد خارج مي کنند.   ص            غ

 

- گياهان گاز اگسيژن را از راه هوا مي گيرند.     ص           غ

 

-گياهان از طريق تارهاي ظريف ريشه آب و مواد معدني محلول را از خاک مي گيرند.  ص         غ

 

-شکل و اندازه سلولها با هم تفاوتي ندارد.       ص             غ

 

-پوششي که در اطراف سلول قرار دارد ژوسته نام دارد.     ص        غ

 

-واحد ساختماني بدن موجودات زنده سلول مي باشد.    ص        غ

 

-براي مشاهده سلولها از دستگاهي به نام ذره بين استفاده مي شود.  ص       غ

 

-گياهان در ريشه خود عمل غذا سازي را انجام مي دهند.   ص         غ

 

-کربن دي اکسيد از راه سوراخ هاي برگ وارد گياهان مي شود.   ص        غ

 

??- چرا به گياهان غذا سازان بزرگ مي گويند؟

 

??-کشاورزي کشوي آب باغ خود را هنگام آبياري روي علفها مي گذاردو بعد از مدتي که مي خواهد آن را بردارد متوجه مي شود که علفاي زير آن زرد شده اند مي دانيد علت چه بوده است؟

 

33-چرا در جنگل هاي انبوه درختان خيلي بلند هستند؟

 

34-چگونه مي فهميد که نور چراغ هم باعث کار غذا سازي گياهان مي شود؟

 

35-اگر برگ گياهي در فصل تابستان  زرد شود کدام ماده موجود در آن آسيب ديده است؟

 

36-غذايي که در برگ ساخته مي شود چگونه به قسمتهاي مختلف گياه منتقل مي شود.

 

37-چرا گياهان در تاريکي نمي توانند رشد کنند؟

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:40  توسط مهدی اسدی  | 

نمونه سوالات علوم پايه چهارم بخش5و6


?-حلال و حل شونده را با يک مثال تعريف کنيد؟

 

?- در آب دريا چه ارئميه که شور ايت حلال و حل شونده را مشخص کنيد.

 

?-ايا همه مخلوط ها محلولند؟

 

?-آيا همه محلولها مخلوطند؟

 

?-در يک نوشابه گاز دار کدام دو ماده با هم مخلوط شده اند؟

 

?-دو محلول مايع در مايه نام ببريد/

 

??- دو محلول جامد در مايع نام ببريد.

 

??- دو ماده گاز در مايع نام ببريد.

 

??-دو مخلوط جامد در جامد نام ببريد.

 

??-مخلوط نفت در آب چه نوع مخلوطي است؟

 

??-مخلوط آلکل در نفت چه نوع مخلوطي است؟

 

??-مخلوط نشاسته در آب چه نوع مخلوطي است؟

 

??-چگونه مي توانيم از آب شور دريا آب آشاميدني تهيه کنيم؟

 

??-مخلوط روغن مايه در دوغ چه نوع مخلوطي است؟

 

??-آجيل چه نوع مخلوطي است؟

 

??-وقتي کارگران ساختمان سيمان و آب و شن وماسه را باهم قاطي کرده و به هم مي زنند چه نوع مخلوطي را انجام مي دهند.

 

??-کدام يک ازمخلوطهاي زير محلول نيست؟

 

آب و خاک                آب و شکر               نوشابه           آب والکل

 

??-کدام يک مخلوط است اما محلول نيست؟

 

شربت              آب شور             آبليمو               آب و نفت

 

??-کدام يک از مخلوط هاي زير محلول است؟

 

ماسه در آب              شربت           نشاسته در آب           سالاد

 

??-هواي اطراف ما کدام حالت ماده را دارد؟

 

گاز          جامد            محلول           مايع

 

??-هواي اطراف ما چه نوع مخلوطي است؟

 

مايع در گاز                 گاز در گاز               مايع در جامد               گاز در مايع

 

??-چگونه مي توانيم بفهميم که يک مخلوط محلول است يا نه؟

 

جوشانيدن               از صافي رد کردن        بي حرکت در جايي قرار دادن          به هم زدن

 

??-در محلول آب با نمک آب را ................. و نمک را ..............مي نامند.

 

??-چون مواد تشکيل دهنده آجيل را به راحتي مي توانيم از هم جدا کنيم به آن ..............مي گويند؟

 

??-جدول را کامل کنيد.

 

 ماده

   

حل شودنده

   

حلال


 

آب دريا

   

(...........................)

   

(..............................)


 

الکل در آب

   

(...........................)

   

(.............................)


 

آب شيرين

   

(...........................)

   

(............................) 

 

 

 

??-نوع مخلوطها را مشخص کنيد؟

 

 الکل در آب

   

مايع در مايع

   

اکسيژن در آب

   

(................)


 

جوهر در آب

   

(..................)

   

دوغ گاز دار

   

(...................)


 

آب و نشاسته

   

(..................)

   

آجيل

   

(..................)


 

آب دريا

   

(.................)

   

شن و ماسه

   

(..................) 

 

??-براي اينکه جسمي ديده شود چه شرايطي لازم است؟

 

??-بازتابش نور چيست؟

 

??-وقتي نور به سطح صاف مانند آيينه برخورد کند بصورت ..................بازتابش مي کند.

 

??-وقتي نور به سطح نامظم مانند مقواي معمولي برخورد کند بصورت ..............بازتابش مي کند.

 

??-وقتي نور به يک جسم تيره برخورد کند بازتابش ....................دارد.

 

??- نور به يم جسک روشني برخورد کند بارتابش ......................دارد.

 

??-چند نوع آيينه اريم نام ببريد.

 

??-تصوير خود را در قسمت داخلي قاشق براق چگونه مي بينيم؟

 

??-در سر پيچ جاده ها از چه نوع آيينه اي استفاده مي شود؟

 

??-در ماشينها بر اي ديده پشت اتومبيل از چه آيينه اي استفاده مي شود؟

 

??-در پشت شيشه چراغ ماشينها از چه آيينه اي استفاده شده است؟

 

??-دز آرايشگاهها از چه نوع آيينه اي استفاده شده است؟

 

??-در گذشته که آيينه نبود مردم از چه وسايلي براي ديدن تصوير خود استفاده مي کردند؟

 

??-زيبابين را را از چند آينه درست مي کنند . چيست؟

 

??-نام ديگر چشم زير دريايي چيست؟

 

??- از چشم زير دريايي در چه کجا استفاده مي کنند؟

 

??-کوره آفتابي از چه نوع آيينه اي ساخته مي شود؟

 

 ??-چرا وقتي در شيشه نگاه مي کنيم تصوير خود را در آن نمي بينيم؟

 

??-چه تفاوتي بين بازتابش نور از آينه و مقوا وجود دارد؟

 

??-اکثر بازتابش هاي نور اطراف ما  بصورت منظم است يا نامنظم؟

 

??-دندان ژزشکان براي ديدن دندانها ما از چه نوع آينه اي استفاده مي کنند؟

 

??-کوره آفتابي چيست؟

 

??-براي استفاده از انرژي گرمايي حورشيد از چه وسيله اي استفاده مي کنند؟

 

??-استفاده  از کوره آفتابي چه فاده هايي دارد؟

 

بخش 6 علوم نور و بازتابش   

 

 

درس علوم تجربي چهارم ابتدايي

 

 بخش 6

 

 نور و بازتابش

 

 نور
انرژي است که به کمک آن مي توانيم  اجسام را ببينيم. به موادي که از
خود نور توليد مي کنند چشمه نور مي گوئيم. نوز از همه اجسام عبور نمي کند.
اما اجسامي مانند شيشه، آب و هوا نور را از خود عبور مي دهند که به آنها
شفاف مي گوئيم.

 

اما
اجسامي که نور را از خود عبور نمي دهند، مانند چوب و سنگ اجسام کدر ناميده
مي شوند. هرچه سطح يک جسم هم صاف تر باشد، باز تابش نور آن هم بيشتر است.

 

تصوير
هر جسم در آينه تخت اندازه همان جسم است. اگر نور به آينه برخورد کند، باز
ميگردد که به اين پديده بازتابش نور مي گوئيم. هر چه زاويه بين دو آينه
تخت کمتر شود، تعداد تصاوير بيشتر است. نور در هنگام برخورد به آينه صاف،
بازتاب منظم دارد و در صورت برخورد به سطح ناصاف مثل مقوي، بازتابي نامنظم
دارد. وقتي نور به جسمي بر مي خورد، قسمتي از آن باز مي گردد و به چشم ما
بر مي گردد و همين نور بازتاب شده باعث ديدن آن جسم توسط ما مي شود.

 

جسمي که به رنگ سياه باشد، نور را تقريباً بازتاب نمي دهد. با آينه مي توانيم تصوير چيزهايي را که به طور مستقيم نمي توانيم ببينيم را مشاهده کنيم. مانند راننده اتومبيل که به کمک آيند پشت خود را مي بيند.

 

 آينه ها بر سه نوع هستند :

 

 1- آينه تخت. 2- آينه فرو رفته.  3- آينه بر آمده.

 

در آينه فرو رفته تصوير بزرگ تر از جسم و در آينه برآمده تصوير کوچک تر از جسم منعکس مي شود.

 

در زيردريائي ها براي ديدان اجسام در سطح آب از چشم زيردريايي استفاده مي کنند، که پريسکوپ نام دارد.

 

کوره آفتابي هم وسيله اي است که از يک آينه فرو رفته بسيار بزرگ تشکيل شده است و براي استفاده از انرژي گرمايي خورشيد به کار مي رود. تصوير ما در درون يک قاشق به صورت وارونه و کوچک تر از خودمان مي افتد و تصوير ما در پشت قاشق مستقيم و بزرگ تر به نظر مي رسد.

 

 

 

پرسش هاي بخش 6

 

 پرسش هاي چهارگزينه اي:

 

 پاسخ صحيح را با × مشخص کنيد:

 

1- در کداميک از مکان هاي زير آينه بر آمده استفاده مي کنند؟

 

خياطي

 

آرايشگاه ها

 

سرپيچ هاي جاده ها

 

کوره آفتابي 

 

2 - کداميک از موارد زير در بازتابش نور مؤثر نيست؟

 

صافي اجسام 

 

زبري اجسام

 

کلفتي اجسام

 

رنگ اجسام 

 

3 - در کداميک از مواد زير نور عبور نمي کند؟

هوا

آب

آينه

شيشه 

4- در پريسکوپ از چه آينه اي استفاده مي شود؟

تخت

 

فرورفته

 

برآمده

 

کروي

 

5- هر قدر زاويه بين دو آينه را بازتر کنيم تعداد تصويرها ….... مي شود.

 

بيشتر

 

کمتر

 

تفاوتي ندارد

 

بزرگ تر 

 

6 - کوره آفتابي به چه منظور ساخته مي شود؟

 

براي گرم کردم محيط

 

براي تفريح و سرگرمي

 

براي بهتر ديدن خورشيد

 

براي استفاده از انرژي گرمايي خورشيد 

 

 پرسش هاي تشريحي:

 

به پرسش هاي زير پاسخ کامل دهيد:

 

1- نور چيست؟ و چه خواصي دارد؟

 

يک نوع انرژي است که حرکت مي کند و موجب ديدن اجسام مي شود.

 

 2- بازتابش نور چيست؟

 

 وقتي
نور به جسمي برخورد مي کند و برگشت پيدا مي کند، به اين پديده بازتابش نور
مي گوئيم. مانند نور خورشيد و نور چراغ قوه که اگر با آينه برخورد کند
بازتابش پيدا مي کند

 

 

 

3- چه اجسامي پس از بازتابش نور، تصوير توليد مي کنند؟

 

اجسامي که سطح آنها صاف است مثل آينه و فلزات براق. در آب و شيشه هم تصوير ايجاد مي شود.

 

 4- جسمي در فاصله 20 سانتي متري آينه قرار دارد. فاصله جسم تا تصوير چقدر است؟

 

فاصله جسم تا تصوير دو برابر فاصله جسم تا آينه است يعني 40 سانتي متر.

 

 5- وقتي آينه به صورت فرو رفته باشد، چه تغييري مي کند؟

 

تصوير بزرگ تر مي شود.

 

 6- براي چه کارهايي از آينه فرو رفته استفاده مي شود؟

 

وقتي بخواهند تصوير را بزرگ تر نشان دهند مثل عمل جراحي.

 

 7- براي افزايش نور و گرما از چه نوع آينه اي استفاده مي کنيم؟

 

آينه فرو رفته.

 

 8- براي آنکه جسمي ديده شود چه شرايطي لازم است؟

 

? - چشم سالم ? - نور باشد ? - آن جسم بتواند نور را بازتابش کند

 

 9- در گذشته انسان ها چگونه تصوير خود را مي ديدند؟

 

در سنگ هاي صاف و صيقلي و در آب ساکن

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:38  توسط مهدی اسدی  | 

اطلاعاتی در زمینه مخلوط ها : کلاس چهارم

وقتي دو يا چند ماده مختلف با يکديگر به ترتيبي بياميزند که ما بتوانيم آنها را از
هم جدا کنيم و هر ماده اي خاصيت خود را حفظ کند، مخلوط تشکيل شده است.

در مخلوط ممکن است مواد مخلوط شونده همگي جامد، مايع و يا گاز باشند، يا يکي از
مواد جامد و ديگري مايع باشد مثل نمک و آب که مخلوط آب نمک درست مي کنند.

هواي اطراف ما که گازي شکل است مخلوطي از گازهاي مختلف است. بسياري از خوراکي ها
نيز به صورت مخلوط مصرف مي شوند.

در يک مخلوط، هر ماده تمام خاصيت هاي خود را حفظ مي کند.

مخلوط هاي يکنواخت (محلول):

وقتي يک حبه قند را در آب مي اندازيد، ذره هاي قند از هم جدا مي شوند و در بين ذره
هاي آب قرار مي گيرند و مخلوط يکنواخت درست مي کنند. در نتيجه قند در آب حل مي
شود. به اين نوع مخلوط، محلول مي گوئيم.

ماده حل شونده و ماده حلال:

اگر يک قاشق شکر را در آب بريزيد و هم بزنيد، شکر در آب حل مي شود. در اين محلول
به شکر ماده حل شونده و به آب ماده حل کننده يا حلال مي گويند. محلول شکر در آب يک
محلول جامد در مايع و محلول الکل در آب محلول مايع در مايع است.

در محلول ها، ماده حل شده، خود به خود از حلال جدا نمي شود.

 

پرسش هاي بخش
5

 

1- کداميک از مخلوط هاي زير محلول است؟

روغن در آب

نفت و آب

نمک و آب

نشاسته و آب

2- کداميک از مخلوط هاي زير محلول مايع در مايع است؟

آب و روغن زيتون

آب و آبليمو

آب و نشاسته

آب و اکسيژن

3- آب داغ چه نوع محلولي است؟

جامد در مايع

مايع در مايع

جامد در جامد

گاز در مايع

4- بهترين راهي که مي توانيم بفهميم يک مخلوط، محلول است يا نه چيست؟

جوشانيدن

از صافي رد کردن

بي حرکت در جايي قرار دادن

باهم زدن

5- در ليوان شير يک حبه قند انداختيم و هم زديم در اين محلول به شير چه مي گويند؟

حلال

حل شونده

مخلوط

محلول

  پرسش هاي تشريحي:

1- مخلوط چيست؟

 

وقتي دو يا چند
ماده با هم بياميزند و ما بتوانيم به راحتي آنها را جدا کنيم آن مواد با هم مخلوط
شده اند، در مخلوط، مواد خواص خود را از دست نمي دهند.

  2- آيا مي توانيم روغن مايع و آبليمو را مايع در مايع بدانيم؟ چرا؟

 

خير، زيرا اين دو
مايع در يکديگر حل نمي شوند و مايع در مايع يک نوع محلول است.

  3- به ماده اي که مواد ديگر را در خود حل مي کند چه مي گويند؟

 

حلال

  4- چگونه مي فهميم دو ماده مايع که با هم آميخته شده اند مخلوط هستند يا
محلول؟

 

در صورتي که دو
مايع به طور يکنواخت ديده شوند و پس از مدتي که ساکن مي مانند از هم جدا نشوند،
محلول هستند و اگر يک مايع در مايع ديگر به صورت معلق ديده شود، مخلوط است که پس
از ساکن ماندن به تدريج از هم جدا مي شوند.

  5- مخلوطي نام ببريد که از دو ماده جامد تشکيل شده باشد؟

 

شکر و عدس، نخود
و لوبيا

  6- مخلوطي از يک ماده جامد و يک مايع نام ببريد که محلول نباشد؟

 

شن و آب

  7- هوا يک مخلوط است يا ترکيب؟

 

مخلوط است.

   8- در يک محلول آب شيرين آيا مزه سطح مايع با ته مايع با هم فرق دارد؟چرا؟

 

نه، زيرا ذره هاي
قند به آرامي از هم جدا شده و در بين ذره هاي آب قرار گرفته و مخلوط يکنواختي به
دست آمده يعني قند در آب حل شده.

   9- در محلول مواد چگونه پراکنده مي شوند؟

 

به طور يکنواخت
پراکنده مي شوند.

  10- آيا در محلول همه موادي که وجود دارند ديده مي شوند؟

 

خير، ماده حل
شونده ديده نمي شود.

  11- چرا در هوا هيچ يک از مواد تشکيل دهنده را نمي بينيم؟

 

زيرا همگي گاز
هستند.

برگرفته از سایت :  http://ranama.blogfa.com

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:35  توسط مهدی اسدی  | 

نمونه آزمون علوم چهارم آذر ماه 89

1-کدام يک از جانوران زير جزو گروه مهره داران مي باشد؟

 

دوزيستان                 بند پايان             کرمها              خارتنان

 

2-کدام يک از جانوران زير جزو گروه مهره داران نيستند؟

 

اسفنج ها         کيسه تنان              نرم تنان              ماهيها

 

3-شقايق دريايي جزو کدام يک از بي مهرگان مي باشد؟

 

نرم تنان               کيسه تنان                   خارتنان

 

4-ستاره دريايي جزو کدام يک از بي مهرگان مي باشد؟

 

نرم تنان               کيسه تنان                   خارتنان

 

5-هشت پا جزو کدام يک از جانوران بي مهره مي باشد؟

 

نرم تنان               کيسه تنان                   خارتنان

 

6-دانشمندان کرمها را از روي .................به سه گروه تقسيم کرده اند.

 

7-کرم خاکي جزو کدام يک از کرمهاي زير است؟

 

کرمهاي پهن            کرمهاي لوله اي               کرمهاي حلقوي

 

8-نوزاد کرم کدو در کدام قسمت بدن انسان زندگي مي کند؟

 

روده باريک            روده بزرگ         انتهاي لوله گوارش           معده

 

9-ميگو جزو کدام دسته از بند پايان است؟

 

عنکبوتها             حشرات               خرچنگ ها             خارتنان

 

10-کدام کرم در روده انسان و گاو زندگي مي کند؟

 

اسکاريس           کدو             کرمک              

 

11-تخم کدام کرم همراه سبزي يا ميوه نشسته وارد بدن انسان مي شود؟

 

کرمک        اسکاريس         کدو          کرم خاکي

 

12-فراوان ترين بندپايان کدام ها هستند؟

 

عنکبوتها                هزارپاها               حشرات             خرچنگ ها

 

13-کرم کدو در کدام قسمت بدن انسان تخم ريزي مي کند؟

 

روده           ششها             معده           کليه

 

14-کودکا ن بيشتر به کدام انگل مبتلا مي شوند؟

 

کرم کدو              کرمک               کرم اسکاريس           کرم لوله اي

 

15-فراوان ترين بند پايان ................مي باشد

 

16-بيشترين گروه بي مهرگان را ...................تشکيل داده اند.

 

17-اسفنج ها و کيسه تنان در .........................زندگي مي کنند.

 

18-به موجودي که غذاي خود را از بدن موجود زنده ديگر مي گيرد..................مي گويند.

 

19-همه حشرات داراي ................پا و همه عنکبوتها داراي ..............پا مي باشند.

 

20-بعضي از انواع خرچنگ ها مانند .................خو.راکي هستند.

 

21-هر يک از جانوران زير جزو کدام گروه از بي مهرگان مي باشند.

 

مگس (                    )             هزارپا (                  )           مرجان (                   )

 

حلزون (                  )             توتيا (                    )          هشت پا (                )

 

پروانه   (                 )             هيدر (                  )           خرچنگ (                 )

+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ساعت 21:31  توسط مهدی اسدی  | 

مطالب قدیمی‌تر